Ogłoszenia parafialne, 3 Niedziela Zwykła, 23 stycznia 2022r.

3  Niedziela Zwykła

23 stycznia 2022r.

 1. Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego. Papież przypomina, że „Jezus Chrystus puka do naszych drzwi przez Pismo Święte; jeśli słuchamy i otwieramy drzwi umysłu i serca, wchodzi On w nasze życie i z nami zostaje” (List apostolski Ojca Świętego Franciszka „Aperuit illis”, nr 8). Niech będzie to szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary przez lekturę tekstów natchnionych.

8.   Dzisiaj Kolegiata Łaska zaprasza na VI Festiwal Kolęd i Pastorałek o godz. 15.00. W ramach Festiwalu wystąpi nasz Zespół Rolnicza Band.

 1. We wtorek, 25 stycznia, przypada liturgiczne święto Nawrócenia Świętego Pawła. Kończy ono Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

 1. W środę, 26 stycznia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu. To dzień wspólnej modlitwy i szukania tego, co łączy katolików i wyznawców Allaha.

 1. W czwartek, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarniemy modlitewną pamięcią wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

 1. W przyszłą niedzielę, 30 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych.

 1. W przyszłą niedzielę o godz. 16.00, zapraszamy na wspólne parafialne kolędowanie. W śpiewie kolęd i pastorałek pomogą nam nasze parafialne zespoły począwszy od najmłodszych – Boże Nutki, poprzez scholę młodzieżową i dorosłych – zespół Rolnicza BAND i chór. Zapraszamy wszystkich do wspólnego uwielbienia Boga, który narodził się i żyje pośród nas.

 1. Cały czas przyjmujemy zaproszenia na kolędę. Odwiedzimy po kolędzie tylko osoby/rodziny, które zgłoszą taką chęć. Zapisywać się można w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Na stolikach w kruchtach wyłożone są kartki ze zgłoszeniem na kolędę oraz potrzebne informacje.

 1. W czwartek 3 lutego będziemy obchodzić wspomnienie św. Błażeja biskupa i męczennika, który był biskupem Sebasty, miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji. Umarł on jako męczennik około roku 316. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Podczas Mszy św. O godz. 18.00 za wstawiennictwem św. Błażeja będziemy się modlić do Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. Po Mszy świętej otrzymamy specjalne błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka.

 1. Informacja dla Rodziców dzieci pierwszokomunijnych, że sobotę 5 lutego br. godz. 10:00, odbędzie się pobranie miary oraz mierzenie alb do I Komunii Świętej

 1. W niedzielę 6 lutego na Mszy Świętej o godz. 10.30 poświęcimy świece dzieciom pierwszokomunijnym oraz tym dzieciom, które były chore i na kwarantannie medaliki.

 1. W piątek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorego. W naszym kościele Mszę Świętą ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawowali o godz. 18.00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni.

 1. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 4-6 lutego 2022 r.. Szczegóły w gablocie i na stronie internetowej.

 1. Przypominamy mieszkańcom, o obowiązku noszenia odblasków, po zmierzchu na nieoświetlonych drogach, oraz poza terenem zabudowanym, aby być widocznym dla kierowców. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

 1. Serdecznie dziękuję za ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę gospodarczą na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni.

 1. W każdy czwartek po Mszy Świętej wieczornej (ok. 18.40) do 19.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

 

 1. Zapraszam na stronę internetową cmentarza. (W wyszukiwarce wpisujemy grobonet łask kolumna, adres: https://laskkolumna.grobonet.com).

 1. Zapraszamy na transmisję na żywo z naszego kościoła na kanale youtube. W wyszukiwarkę wpisujemy Parafia Kolumna.

 1. W sprawach cmentarnych ks. Proboszcz przyjmuje we wtorki w godzinach pracy kancelarii.

 1. Na cmentarzu znajdują się groby, których minął czas 20 lat po pochówku lub rezerwacji. Z powodu braku nowych miejsc, groby, których sytuacja od dłuższego czasu nie jest wyjaśniona będą przeznaczone do nowych pochówków.

 1. Prosimy, aby stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Halina Harmułowicz, l. 93; Radosław Piechulski, l. 21; Jan Korczak, l. 87. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”. Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Jedni drugich ciężary noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusa (Gal. 6, 2) trwają w Kościele Łódzkim od 16 do 31 stycznia. Ich program znajdziemy w gablocie. W sposób szczególny zapraszamy 29 stycznia o godz. 19.00 do bazyliki archikatedralnej na centralne nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia z udziałem przedstawicieli bratnich Kościołów.

 2. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście przypada w środę 27 stycznia. Zachęcamy do włączenia się w organizowaną z tej okazji akcję „Płomień Pamięci” poprzez zapalenie w tym dniu o godz. 18.00 świecy w oknie swego domu. Będzie to wyraz wspólnej pamięci, dający nadzieję, że nigdy więcej nie zwycięży zło, które pochłonęło miliony niewinnych ofiar hitlerowskiego nazizmu.

 3. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekolekcje dla młodzieży męskiej (od 15 roku życia) w terminie 4-6 lutego 2022 r. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do 2 lutego drogą mailową (lodz.wsd@gmail.com) lub telefonicznie (42 664 88 88). Początek rekolekcji w piątek o godz. 16.00. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.

 4. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny rozpoczyna cykl spotkań przygotowujących dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Spotkania rozpoczną się 4 lutego 2022 r. Więcej informacji na stronie: www.katechumenat-lodz.blogspot.com

 5. Szkoły OO. Bernardynów od 24 stycznia br. prowadzić będą nabór uczniów do swoich placówek. Nauka odbywa się w dwóch lokalizacjach: w niepublicznej szkole podstawowej oraz liceum ogólnokształcącym w Łodzi przy Pankiewicza 15 oraz w publicznej szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Wiączyniu Dolnym. Informacje o rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej: www.pankiewicz.edu.pl w zakładce „Rekrutacja 2022/2023”.

 6. Trzeci ordynariusz w historii diecezji łódzkiej, ks. bp Michał Klepacz, pełnił posługę pasterską w latach 1947-1967. Zmarł 27 stycznia 1967 roku. W tym roku przypada 55. rocznica jego śmierci. Z tej racji w czwartek 27 stycznia o godz. 12.00 w archikatedrze łódzkiej zostanie odprawiona w jego intencji Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Ireneusza Pękalskiego.

 7. Zapraszamy na świąteczne spotkanie Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę do kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. W tym roku spotkanie to zostanie ograniczone jedynie do Msza św. sprawowanej 30 stycznia 2022 r. o godz. 18.00 w intencji dzieła pielgrzymki łódzkiej oraz wszystkich, którzy to dzieło tworzą.

W tym tygodniu patronują nam:

 

– poniedziałek, 24 stycznia – Święty Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, patron dziennikarzy;

– środa, 26 stycznia – Święci Biskupi Tymoteusz i Tytus (I w.), bliscy współpracownicy Świętego Pawła Apostoła;

– piątek, 28 stycznia – Święty Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, filozof i teolog chrześcijański.

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Modlitwa papieża Leona XIII

Święty Michale Archaniele!

Wspomagaj nas w walce,

a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.

Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,

a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,

mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.