Niedziela Męki Pańskiej – Palmowa 25 marca 2018 r

Komunikaty   duszpasterskie

 

 1. Niedzielą Męki Pańskiej, zwaną Palmową, rozpoczynamy w Kościele Wielki Tydzień. W diecezjach młodzież przeżywa XXXIII Światowy Dzień Młodzieży.
  O godz. 17:15 ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z nauką pasyjną.
 1. Bardzo prosimy wszystkich, którzy czy to przez własne zaniedbanie, czy też na skutek innych okoliczności, nie byli dotąd u spowiedzi, aby wykorzystali te ostatnie dni Wielkiego Postu. Spowiadać będziemy codziennie podczas mszy św.: porannych i wieczorowej. Wszystkie sprawy kancelaryjne prosimy dopełniać do Wielkiej Środy włącznie. W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek będziemy przyjmować zgłoszenia tylko w sprawach związanych z formalnościami pogrzebowymi. W Wielką Sobotę kancelaria będzie nieczynna.
 2. Przed nami Święte Triduum Paschalne – czas świętowania tajemnic naszego zbawienia, do którego od wielu tygodni grupy: ministranci, schola, i chór, przygotowywały się z ogromnym zapałem i zaangażowaniem.
 • W Wielki Czwartek obchodzimy pamiątkę ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. O godz. 10:00 w katedrze łódzkiej Msza Krzyżma z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich. Z tego powodu w godzinach rannych kancelaria będzie nieczynna. Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej w intencji kapłanów o godz. 18:00, a po niej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Możliwość adoracji do godz. 22:00.
 • W Wielki Piątek adorujemy Chrystusowy Krzyż. Ciemna Jutrznia w kaplicy adoracji o godz. 8:00.
  Nabożeństwo Męki Pańskiej o godz. 18:00. Po nim nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
  Adoracja przy Grobie do godz. 22:00. Ofiary złożone tego dnia przeznaczone będą na potrzeby Kościoła w Ziemi Świętej.
  W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły tzn.: wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy tzn. trzy posiłki w ciągu dnia w tym jeden do syta. Zachęcamy, aby zgodnie tradycją Kościoła, zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę do zakończenia liturgii Wigilii Paschalnej.
 • W Wielką Sobotę Ciemna Jutrznia przy Grobie Pańskim o godz. 8:00.
  Od godz. 9:00 do 16:00 będziemy w kościele święcić pokarmy na stół wielkanocny permanentnie a nie o wyznaczonych godzinach. Zachęcamy, by po poświęceniu pokarmów znaleźć czas na adorację Pana Jezusa w Grobie Pańskim.
  Święcenie pokarmów w terenie rozpoczynamy o godz. 10:00. Prosimy o zgłaszanie adresów święcenia pokarmów na wioskach.
  O godz. 20:00 rozpocznie się uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej podczas której odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Na to wydarzenie przynieśmy ze sobą do świątyni świece. Można je też nabyć w kruchtach kościoła u młodych z Duszpasterstwa Młodzieży Nazaretańskiej rozprowadzającej dziś palmy.
 • Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy Mszą Św. z procesją rezurekcyjną o godz. 6:00. Kolejne Msze św. o godz. 9:00, 10:30, 12:00 i 18:00. Nie będzie Mszy o 7:30.
  Asystę Parafialną prosimy o przygotowanie chorągwi, sztandarów, feretronów i baldachimu.
  Do udziału w  procesji rezurekcyjnej gorąco zachęcamy bielanki oraz dziewczynki, które będą sypać kwiatki przed Najświętszym Sakramentem. Zaproszenie kierujemy do wszystkich dziewczynek z grupy dzieci młodszych.
  (Kwiatki do sypania są już przygotowane przez siostry Nazaretanki).
 1. W Poniedziałek Wielkanocny, drugi dzień świąt układ Mszy św. według porządku niedzielnego.
  Podczas Mszy Św. o godz. 12:00 JE ks. bp Ireneusz Pękalski będzie wypraszał dla naszej Parafii i dla nas obfite łaski. Zbiórka ofiar do puszek na KUL.
 1. W Wielki Piątek, po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej, rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego wraz Koronką.
 2. Przy ołtarzu znajduje się pojemnik, do którego można złożyć skarbonki Jałmużny Wielkopostnej. Zebrane fundusze wspomogą pomoc niesioną osobom potrzebującym przez Szkolne Koło Caritas i parafię.
 3. Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom za złożony dziś na tacę dar materialny na dekorację i kwiaty do „Grobu Pańskiego”. Podziękowania składam także wszystkim ofiarodawcom z Niewólki, Ostrowa i Orpelowa za ofiary na kwiaty zaś paniom:  zbierającym podziękowania za ofiarowaną troskę, trud i poświęcony czas .
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Polecamy „Niedzielę”, „Idziemy” i „Gościa Niedzielnego”
 5. W minionym tygodniu pożegnaliśmy: śp. Piotra Strzeleckiego. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…