Ogłoszenia parafialne 1 Niedziela Adwentu, 29 listopada 2020r.

1 Niedziela Adwentu

29 Listopada 2020r.

 

 

Zarządzenie Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego

Drodzy Siostry i Bracia,

niemal od roku zmagamy się z pandemią koronawirusa. Jak dobrze wiecie, liczba zakażeń i spowodowanych nimi zgonów pozostaje ciągle bardzo wysoka – o wiele wyższa niż było to w marcu, gdy po raz pierwszy przesłałem do Was pierwsze zarządzenie dotyczące zasad bezpiecznego sprawowania i przeżywania liturgii w parafiach. Dziś po upływie dziewięciu miesięcy zachodzi pilna potrzeba, aby te zarządzenia przypomnieć i zaktualizować. W duchu miłości i wzajemnej odpowiedzialności za siebie przyjmijcie co następuje:

 

 1. Arcybiskup Metropolita Łódzki udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

 2. Przy każdym wejściu do kościoła/kaplicy koniecznie należy ustawić w widocznym miejscu dystrybutory z płynem do dezynfekcji dłoni i zachęcić wiernych do każdorazowego korzystania z nich.

 3. Podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw należy zachować limity nałożone przez władze epidemiologiczne. Na ten moment jest to nie więcej niż 1 osoba na 15 m2.

 1. Osoby, które nie mieszkają razem, przebywające w kościołach lub kaplicach proszone są, aby zachowały między sobą większe odległości. Wszyscy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa.

 1. Zdecydowanie zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę po uprzedniej dezynfekcji dłoni. Kapłanów zobowiązujemy do udostępnienia środków dezynfekujących wiernym bezpośrednio przed przyjęciem Komunii św. na dłoń. Osoby, które mimo to, domagają się przyjęcia Komunii św. do ust mogą to uczynić w odrębnej procesji u wskazanego szafarza lub na końcu obrzędu.
  W takim przypadku przed puryfikacją kapłan powinien zdezynfekować dłonie. Nie wolno udzielać Komunii św. naprzemiennie do ust i na dłoń. Wszyscy szafarze Eucharystii (w tym również celebransi) mają obowiązek, podczas udzielania Komunii św., noszenia maseczek zakrywających usta i nos.

 1. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania ręki. Rezygnujemy również z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

 2. Prosimy, aby w okresie Adwentu korzystać ze spowiedzi świętej także poza Mszą świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostatnie dni Adwentu, a kapłanów, aby byli do dyspozycji wiernych w całym tym okresie, bez wyznaczania odrębnych dni spowiedzi i nabożeństw pokutnych.

 3. Szczególnie uwrażliwiamy wszystkich do przestrzegania przepisów sanitarnych
  w czasie pogrzebów w kaplicach i na cmentarzach.

 4. Prosimy ograniczyć do minimum załatwianie spraw w kancelariach parafialnych, w Kurii, Archiwum i Trybunale Archidiecezji Łódzkiej. Zalecamy kontakt telefoniczny lub mailowy. Numery kontaktowe można znaleźć na stronach parafii i na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej.

 5. Osoby starsze, pozostające w domu, prosimy, aby pozostając w domu, korzystały z dyspozycji kapłanów lub szafarzy świeckich, którzy mogą przybyć z Komunią świętą do wszystkich, którzy o to poproszą.

 

 1. Prosimy kapłanów o troskę nad osobami potrzebującymi szczególnego wsparcia. Zachęcamy do tego, aby w parafiach nie zawieszano działalności punktów charytatywnych i pomocowych.

X Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Łódź, dnia 26 listopada 2020 roku

Abp – 1.2 – 1330/20

 

 1. Do najbliższej niedzieli 29 listopada można przynosić do zakrystii lub kancelarii parafialnej tytki charytatywne.

 1. Dzisiaj rozpoczynamy okres Adwentu, który przygotuje nas do uroczystości Narodzenia Pańskiego. To będzie drugi rok realizacji w Kościele w Polsce programu duszpasterskiego na lata 2019-2022, którego hasło brzmi: „Eucharystia daje życie”. Natomiast hasłem roku duszpasterskiego 2020/2021 są słowa „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Niech to będzie dla nas szczególne zaproszenie i zachęta, abyśmy zgłębiali celebrowanie Eucharystii w naszej wspólnocie parafialnej. Ono przenosi się na celebrowanie obecności Pana Jezusa w naszych domowych Kościołach. Tak dajemy świadectwo swojej wiary kształtowanej przez wspólnotę miłości z Bogiem, który był, który jest i który przychodzi.

 1. RORATY – Msze Św. o Matce Bożej w Adwencie, będziemy odprawiali w dni powszednie codziennie o godz. 6:30. Na pierwsze Roraty zapraszamy, tak dzieci z kolorowymilampionami jak i młodzież oraz dorosłych już jutro. Natomiast następna poranna Msza święta będzie w Adwencie odprawiana o godz. 7.15. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w roratach zwłaszcza dzieci zapraszamy na Mszę Świętą Czuwania od poniedziałku do soboty o godz. 18.00. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnich i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które są do nabycia w naszym kościele. W kruchcie kościoła także do nabycia są opłatki.

 1. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy zaprosić do duchowej adopcji dziecka poczętego.

 1. W Kościele powszechnym obchodzimy Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. Pamiętajmy o misjonarzach duchownych i świeckich, wspierajmy ich duchowo i materialnie oraz prośmy o nowe powołania, by nigdy nie zabrakło głosicieli Dobrej Nowiny.

 1. 4 grudnia to Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Za wstawiennictwem św. Barbary, patronki ludzi pracy, wspierajmy modlitwą wszystkich poszukujących pracy.

 1. W najbliższym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. – w czwartek: o godz. 7:15 Msza św. o powołania kapłańskie zakonne i misyjne, oraz w intencji Wieczernika modlitwy za kapłanów i Towarzystwo Przyjaciół WSD, a po niej nabożeństwo Godziny Świętej.

– w pierwszy piątek: spowiadamy rano i po obiedzie od 16.00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 7:15 i potrwa do godz.18:00. Po południu Msze święte o godz. 16:30 i 18:00. Chorych z Komunią Św. odwiedzimy w piątek od godz. 8:00. Z racji spowiedzi kancelaria po południu będzie nieczynna.

w pierwszą sobotę: o godz. 7:15 Msza św. i nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP oraz różaniec.

 1. Rodziców dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św. zapraszamy w przyszłą niedzielę na Mszę Św. o 10:30, w czasie której zostaną poświęcone Medaliki. Ze względu na pandemię nie ma na razie spotkań z rodzicami.

 1. Tegoroczne Rekolekcje Adwentowe odbędą się 11, 12, 13 grudnia. Jednak ze względu na epidemię i ograniczenia ilości wiernych w kościołach nie będzie zaproszonego gościa. W te dni zapraszamy na Msze Święte o godz. 9.00 i 18.00. Niech ten czas stanie się przygotowaniem każdego z nas do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Nie będzie dnia spowiedzi, dlatego prosimy o korzystanie ze spowiedzi i nie odkładanie jej na ostatni moment. W parafii spowiadamy podczas każdej Mszy Świętej.

 1. W tym roku ze względu na obostrzenia nie będzie organizowanej Wieczerzy Wigilijnej dla samotnych

 1. W niedzielę 6 i 13 grudnia po każdej Mszy Św. będzie można nabyć sianko na wigilijny stół oraz stroiki, ozdoby świąteczne i pierniczki wykonane własnoręcznie przez „Boże Nutki” i ich rodziców. Ofiary złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone na potrzeby Zespołu.

 1. Cały Kościół w Polsce w przyszłą niedzielę, II Adwentu swoimi modlitwami i ofiarami do puszek będzie wspierał Katolików na Wschodzie.

 1. Serdeczne słowa podziękowania składamy na ręce wszystkich, którzy odpowiedzieli sercem na słowa papieża Franciszka i przygotowali „Charytatywną Tytkę” na rzecz ubogich i ofiarowali im przygotowane dary materialne. Jednocześnie prosimy o zgłaszanie osób potrzebujących, dla których takie wsparcie wspólnoty jest niezbędne. We wtorek 8 grudnia w godz. od 10:00 – 12:00 osoby, te zgłoszone przez innych i te które zgłosiły się same, mogą odbierać dary w Tytkach Miłosierdzia, w sali dolnego kościoła wchodząc wejściem od ul. Letniej. Wyrazy wdzięczności za ogrom pracy w przygotowaniu i wydawaniu paczek przekazujemy wszystkim tym paniom, które poświęcają swój czas i siły, aby dary te dotarły do potrzebujących osób.

 1. Podobnie jak w ubiegłych latach stanęło w naszym kościele drzewko szczęścia z serduszkami, na których są napisane imiona dzieci z ubogich rodzin i ich wiek. Jeśli ktoś chciałby sprawić radość tym dzieciom i podarować prezent świąteczny, może zabrać białe serduszko przypięte do czerwonego. Proponujemy, by jego wartość nie przekraczała 50 zł. Gotowe prezenty, z naklejonymi owymi białymi serduszkami, można przynosić i stawiać w pobliżu drzewka szczęścia do środy 16 grudnia.

 1. RORATY – Msze Św. o Matce Bożej w Adwencie, będziemy odprawiali w dni powszednie codziennie o godz. 6:30. Natomiast następna Msza święta będzie w Adwencie odprawiana o godz. 7.15.

 1. Są wprowadzone nowe ograniczenia. W kościele może przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych, czyli w naszym kościele 67 osób.

 1. Dziękujemy wszystkim, których odwiedził ks. Tomasz przynosząc opłatek wigilijny, za życzliwość i gościnę oraz za wszystkie ofiary. Każdy kogo nie było w domu a chciałby nabyć opłatek może to uczynić w zakrystii lub kancelarii.

 1. ZBIÓRKA NA REHABILITACJĘ DRUHA DAMIANA PAWLAKA Damian Pawlak, nasz parafianin, strażak pasjonat, lektor podczas wykonywania czynności służbowych, w trakcie akcji ratowniczej na drodze, został potrącony przez samochód. Doznał poważnej kontuzji i teraz czeka go długie leczenie oraz rehabilitacja, by mógł powrócić do sprawności fizycznej i stanąć na własnych nogach. Zawsze chętnie pomagał innym, teraz my możemy pomóc jemu.

Dużo dobrej pracy w tym kierunku wykonała Rada Dzielnicy Kolumna, która chcąc wesprzeć Damiana w powrocie do zdrowia, szybko zareagowała i rozpoczęła akcję uruchomienia zbiórki pieniężnej, by wesprzeć naszego strażaka w walce o zdrowie. Dzięki uprzejmości Banku Spółdzielczego w Poddębicach Oddział w Łasku, Rada Dzielnicy Kolumna założyła bez kosztowe konto pomocowe dla poszkodowanego. Konto jest dedykowane Damianowi i wszystkie zebrane pieniążki zostaną przekazane na jego rehabilitację. Przelewu dokonujemy na adresata, wpisujemy: Rada Dzielnicy Kolumna, – W tytule przelewu: Na rehabilitację Damiana Pawlaka.

Prośba do wszystkich ludzi o dobrym sercu, mających chęć wzięcia udziału w akcji pomocy dla dzielnego strażaka, by się włączyli i dołożyli swoją cegiełkę.

Wszystkich, którzy chcieliby pomóc naszemu parafianinowi, zachęcamy do wpłat. Wszelkiego rodzaju informacje znajdziecie państwo na stronie Rady Dzielnicy Kolumna, jak również na plakatach rozmieszczonych (w gablotach Gminnych, przy Kościele, w sklepach), oraz na ulotkach.

 1. Zapraszam na stronę internetową cmentarza. (W wyszukiwarce wpisujemy grobonet łask kolumna, adres: https://laskkolumna.grobonet.com/grobonet/start.php)

 1. Zapraszamy na transmisję na żywo z naszego kościoła na kanale youtube. W wyszukiwarkę wpisujemy Parafia Kolumna.Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przygotowali transmisję z naszego kościoła.

 1. W sprawach cmentarnych ks. Proboszcz przyjmuje we wtorki w godzinach pracy kancelarii

 1. Prosimy, aby stosować się do reżimu sanitarnego i w kościele zasłaniać usta i nos.

 1. Przy konfesjonale, w którym odbywa się spowiedź jest środek dezynfekcyjny. Przy podejściu do konfesjonału można zdezynfekować folię na kratkach. Na życzenie można skorzystać ze spowiedzi w kaplicy.

 1. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy posprzątali kościół na dzisiejszą niedzielę.

 1. Prasa katolicka do nabycia w kruchtach kościoła. Zachęcamy do zakupu i lektury.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

W tym tygodniu patronują nam:

 1. – w poniedziałek 30 listopada – św. Andrzej Apostoł, brat Szymona Piotra, należał do najbliższego grona Pana Jezusa;

 2. – w czwartek 3 grudnia – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła;

 3. – w piątek 4 grudnia – św. Barbara (III/IV w.), dziewica i męczennica, patronka górników i hutników oraz bezrobotnych.

 

 1. Módlmy się o ustanie pandemii Koronawirusa:

  Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś́ na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają̨ się̨ do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość́ rządzącym, energię i siłę̨ lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię̨ prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.
  Maryjo, Królowo Wniebowzięta, módl się̨ za nami!

Święty Józefie, módl się za nami!

 

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Modlitwa papieża Leona XIII

Święty Michale Archaniele!

Wspomagaj nas w walce,

a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.

Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,

a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,

mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.