Ogłoszenia parafialne, 1 Niedziela Wielkiego Postu, 26 lutego 2023r.

1 Niedziela Wielkiego Postu

26 Lutego 2023r.

 1. Dzisiaj taca na budowę kościołów Archidiecezji Łódzkiej

 1. Dzisiaj o g. 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

 1. W Środę Popielcową rozpoczęła się kolejna edycja akcji Jałmużna Wielkopostna – w kruchtach kościoła zostały wyłożone skarbonki Jałmużny Wielkopostnej.

 1. W tym tygodniu I czwartek, I Piątek i I sobota. W I Czwartek po Mszy Świętej o godz. 7.00 nabożeństwo Godziny Świętej a następnie spotkanie z Wieczernikiem Modlitwy za kapłanów i z Towarzystwem Przyjaciół WSD w Sali dolnego kościoła. W I Piątek spowiadamy rano i po obiedzie od 16.00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 7:00 i potrwa do godz.18:00. Po południu Msze Święte o godz. 16:30 i 18:00. Chorych z Komunią Św. odwiedzimy w piątek od godz. 8:00. Z racji spowiedzi kancelaria po południu będzie nieczynna. W sobotę Eucharystia o godz. 7.00 oraz pierwszosobotnie nabożeństwo.

 

 1. W Wielkim Poście zapraszamy na:

 2. w piątki na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 7.30 rano oraz o 17:15 z zaproszeniem dzieci i o 19.00 z zaproszeniem młodzieży.

 3. a w niedziele na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15.

 

 1. Wyjazd Pielgrzymów na Pielgrzymkę do Kalisza, będzie 4 marca, tj. w sobotę o godz. 7.10 sprzed kościoła na ul. Wileńskiej. Zapewniamy o modlitwie przed obrazem Św. Józefa w Kaliszu całą naszą parafię.

 1. Najbliższa niedziela, 5 marca, będzie Niedzielą Ad Gentes – Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zapraszamy do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej w intencji wszystkich pracujących na misjach.Ofiary składane do puszek przeznaczone są na potrzeby misjonarzy.

 1. W przyszłą niedzielę, 5 marca, członkowie Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu wraz z siostrami nazaretankami zapraszają na Mszę Świętą o g. 14.30. Po Mszy Świętej będzie konferencja Kapłana i adoracja Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zapraszamy.

 1. Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się w niedzielę 12 marca. Poprowadzi je Adam Pawlak – doktorant, studiujący na KULu. Otoczmy go modlitwą i zaplanujmy sobie czas, prace i obowiązki w taki sposób, by cała rodzina mogła się przygotować do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Program rekolekcji w gablocie parafialnej.

 

 1. Rekolekcje szkolne dla Szkół Podstawowych odbędą się w dniach 15 – 17 marca 2022r. Rekolekcjom będzie przewodniczył Piotr Kępniak. Program rekolekcji w gablocie parafialnej.

 

 1. W sobotę 25 lutego 2023r. o godz. 16:00 w sali w dolnym kościele (wejście od ul. Krasickiego) rozpoczęła się w naszej parafii katechez przedmałżeńska. Wszystkich, którzy zamierzają w tym roku zawrzeć sakrament małżeństwa a nie ukończyli jeszcze nauk przedmałżeńskich zapraszamy.

 1. W dzień powszedni  wieczorem spowiadamy codziennie przed  Mszą Świętą od godziny 17:40 do 17:55. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy Świętej wieczornej.

 1. Najważniejszymi Świętami w Kościele jest Święte Triduum Paschalne /Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania/ – wśród tych dni najważniejsze miejsce zajmuje Wigilia Paschalna sprawowana w naszym kościele w sobotę o godz. 2000. Zgodnie z przepisami liturgicznymi ta właśnie Msza Święta powinna być sprawowana po zachodzie słońca i po niej właściwe miejsce zajmuje procesja rezurekcyjna. Dlatego w naszej parafii w tym roku tak uczynimy. Na liturgię tej nocy o g. 20.00 wszyscy przynosimy ze sobą świece. Podczas Liturgii tej nocy będzie pobłogosławienie wody, którą będzie można wziąć do swoich domów. Do udziału we Mszy Świętej Wielkiej-Nocy o g. 20.00, zakończonej procesją rezurekcyjną zapraszamy strażaków, asystę, chór, schole, ministrantów i poczty sztandarowe.  Jednocześnie informujemy, że w Wielkanoc o godz. 600 będzie odprawiona Uroczysta Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego a po niej zwykła procesja eucharystyczna w kościele.

 1. W imieniu charytatywnej organizacji „Młodzieżowe Centrum Don Bosco” z Korostyszewa w Ukrainie, zwracamy się z prośbą o wsparcie rzeczowe i finansowe dla ofiar wojny, jaką wznieciła za naszą wschodnią granicą Rosja. Przekazane dobra pojadą:

– do schroniska dla bezdomnych oraz domu seniora w Chersoniu,

– żołnierzy walczących pod Bachmutem, Łymaniem, Słowiańskiem, oraz saperów rozminowujących Chersoń

– ludności cywilnej mieszkającej w obwodzie żytomierskim oraz chersońskim. Lista potrzebnych rzeczy umieszczona jest w gablocie i na stronie internetowej parafii.

 1. Przypominamy mieszkańcom, o obowiązku noszenia odblasków, po zmierzchu na nieoświetlonych drogach, oraz poza terenem zabudowanym, aby być widocznym dla kierowców. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

 1. Stowarzyszenie osób z niepełnosprawnością „Nadzieja”, zaprasza w każdą ostatnią niedzielę miesiąca osoby niepełnosprawne i ich rodziny, na Mszę Świętą sprawowaną dla Nich o godz. 16.00 w kościele św. Faustyny Kowalskiej w Łasku.

 1. Zachęcamy chłopców, młodzieńców i starszych mężczyzn do wstąpienia do Służby Liturgicznej Ministrantów. Kontakt z ks. Wojciechem.

 1. Zwyczajem tej parafii jest, że I Komunia Święta odbywa się zawsze w Zesłanie Ducha Świętego (który jest zmiennym terminem), Rocznica natomiast tydzień później. I tak będzie również w tym Roku. I Komunia Święta odbędzie się 28 maja 2023r. a Rocznica 4 czerwca 2023r.. Jednak od roku 2024 nastąpi zmiana, I Komunia Święta będzie w stałym terminie zawsze w III niedzielę maja a Rocznica w IV niedzielę maja.

 1. W gablocie i na stronie internetowej parafii podany jest terminarz przygotowań do I Komunii Świętej oraz spotkań z rodzicami.

 1. Młodzież pragnąca przystąpić do sakramentu bierzmowania, jak również Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko przystąpiło do I Komunii Świętej w naszej parafii zgodnie z zarządzeniem muszą złożyć do 30 września odpowiednią deklaracje. Deklaracje do pobrania w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 1. W każdy czwartek po Mszy Świętej wieczornej (ok. 18.40) do 19.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

 

 1. Zapraszam na stronę internetową cmentarza. (W wyszukiwarce wpisujemy grobonet łask kolumna, adres: https://laskkolumna.grobonet.com).

 1. Zapraszamy na transmisję na żywo z naszego kościoła na kanale youtube. W wyszukiwarkę wpisujemy Parafia Kolumna.

 

 1. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na potrzeby polskich misjonarzy w Afryce.

 1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę gospodarczą oraz dziękuje za wpłaty na konto parafialne. Niech dobry Bóg wynagradza waszą hojność swoim błogosławieństwem.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Kazimierz Kłodaś, l. 77; Tadeusz Słoma, l. 65; Zbigniew Wierzbicki, l. 71. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. W ramach zbiórki „Solidarni z Aleppo” do łódzkiej Caritas wpłynęło do tej pory 524 tysiące złotych. Połowa tej kwoty wysłana już została do parafii św. Franciszka z Asyżu w Aleppo z przeznaczeniem na pomoc doraźną (żywność, koce, nocleg w parafii). Druga połowa zebranej kwoty przeznaczona zostanie na długofalową pomoc dla mieszkańców Aleppo – odbudowę mieszkań i remonty. Dziękujemy za przekazane datki. Zbiórka trwa nadal.

 2. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny rozpoczął przygotowanie dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Szczegóły  na stronie www.katechumenat-lodz.blogspot.com

  22 lutego 2023 r. rozpoczął się też kolejny cykl spotkań dla par przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. Więcej informacji i zgłoszenia na stronie www.domalzenstwa.pl

 3. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT zaprasza 25 marca do Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Św. Stanisława Kostki na konferencję „Biznes na skale, czyli jak budować na Bożym fundamencie”. Jeśli któryś przedsiębiorca chciałby prowadzić biznes po chrześcijańsku jest szczególnie zaproszony. Więcej informacji i zapisy na stronie: www.talentlodz.pl/konferencje.

Módlmy się za naszą parafię

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

 

Szanowni Państwo,

Powtórnie, w imieniu charytatywnej organizacji „Młodzieżowe Centrum Don Bosco” z Korostyszewa w Ukrainie, zwracamy się z prośbą o wsparcie rzeczowe i finansowe dla ofiar wojny, jaką wznieciła za naszą wschodnią granicą Rosja. Przekazane przez Państwa dobra pojadą:

 • do schroniska dla bezdomnych oraz domu seniora w Chersoniu,

 • żołnierzy walczących pod Bachmutem, Łymaniem, Słowiańskiem, oraz saperów rozminowujących Chersoń

 • ludności cywilnej mieszkającej w obwodzie żytomierskim oraz chersońskim.

Potrzebujemy:

Rzeczy dla niemowlaka (kilka dni temu tata zginął na wojnie, mama została z kilkudniowym synkiem, bez środków do życia):

 • Pampersy,

 • ubranka, (śpioszki, body, skarpetki, łapki, kaftaniki, spodenki, koszulki, bluzy, buciki), różne rozmiary (od 0 do pół roku),

 • chusteczki,

 • butelki, smoczki,

 • kombinezon dla chłopczyka,

 • kocyki, śpiworki

 • żel do mycia, rożek do wycierania

 • nożyczki/cążki do paznokci, proszek do prania dla maluszka, oliwka,

 • leki dla maluszka, maść na odparzenia

Dla seniorów oraz bezdomnych z Chersonia – są to osoby, które obecnie nie otrzymują prawie żadnej pomocy od początku wojny

 • 15 SYNTETYCZNYCH (LEKKICH!!!) kołder i poduszek – ciężka pościel starego typu nie chce schnąć i ostatecznie trzeba ją wyrzucić, bo zaczyna pleśnieć

 • Koce

 • Śpiwory

 • Kurtki zimowe damskie i męskie

 • Buty zimowe dla dorosłych

 • Szaliki, czapki, rękawiczki

 • Swetry i bluzy

 • spodnie

 • Skarpetki, bielizna

 • Metalowe garnki 3 litrowe i większe

 • Jedzenie długoterminowe, zwłaszcza mięsne konserwy

Dla żołnierzy:

 • Powerbanki

 • Latarki z zestawem baterii lub na akumulator

 • Artykuły higieny

 • Chusteczki nawilżane

 • Rękawice robocze

 • Napoje izotoniczne typu isostar lub powerade – NIE ENERGETYKI!

 • Środki opatrunkowe i leki przeciwprzeziębieniowe

Może ktoś może załatwić?

 • bielizna termoaktywna

 • kamizelki odblaskowe, elementy odblaskowe

 • buty wojskowe, rozmiary od 40 do 46

 • agregaty

 • akumulatory

 • stacje zasilania (minimum 2 – jedna o większej, druga o mniejszej pojemności)

Pieniądze, które wydamy na:

 • paliwo – przed nami minimum 3000 km do przejechania

 • oprzyrządowanie dla żołnierzy, między innymi mundury, plecaki, nakolanniki

 • wykrywacz metalu do rozminowywania Chersonia

 • kartusze gazowe do kuchenek turystycznych

 • chemiczne ogrzewacze

 • stazy taktyczne do tamowania krwotoków i apteczki taktyczne

 • zestawy narzędzi do naprawiania do naprawiania aut i nie tylko

 • słuchawki aktywne do ochrony słuchu

 • zestaw starlink – przenośny internet

 • piły spalinowe i łopatki, czyli zestaw do torowania sobie drogi

 • nosze ewakuacyjne twarde

Więcej informacji możecie Państwo uzyskać u pp. Retkiewiczów, wolontariuszy pracujących w charytatywnej organizacji „Don Bosco” . W razie potrzeby telefon: 605 731 590 (p. Aleksandra) i 606 14 77 75 (pan Wojciech).

Z całego serca dziękujemy za wsparcie, bo realnie ratuje ono życie i zdrowie ludzi takich jak my.