Ogłoszenia parafialne, 2 Niedziela Wielkiego Postu, 25 lutego 2024r.

2 Niedziela Wielkiego Postu

25 Lutego 2024r.

 1. Dzisiaj taca na budowę kościołów Archidiecezji Łódzkiej

 1. Dzisiejsza niedziela nazywana jest NIEDZIELĄ AD GENTES i jest poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. Przy wyjściu ze świątyni będzie można wesprzeć dzieło misyjne Kościoła – do czarnych puszek można wrzucać ofiary na ten cel.

 1. Wczoraj minęła 2 rocznica rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Udręczony naród ukraiński wciąż potrzebuje modlitwy i pomocy materialnej. Dzisiaj na każdej Mszy św. gościmy przedstawicieli wspólnoty ‚Dzieci Tarnopolszczyzny’, którzy opiekują się Domem Dziecka w Bieżanach na Ukrainie. Usłyszymy w ich wykonaniu kilka pieśni religijnych. Możemy przekazać odzież i buty dla dzieci i młodzieży z sierocińca. Będą także do nabycia płyty i inne pamiątki.

 1. Dzisiaj o g. 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

 1. Każdego roku w drugą niedzielę okresu przygotowania paschalnego rozważamy ewangelijną perykopę o Przemienieniu Chrystusa na wysokiej górze. Tak jak wybranym uczniom, tak i nam Pan Jezus pragnie ukazać blask swojego Bóstwa i niejako powiedzieć, kim jest, by umacniać nas w wierze i na drogach życiowego powołania. Nie bójmy się Jemu zaufać, pozwólmy Mu działać w nas i przez nas…

 1. We wtorek spotkanie z Radą duszpasterską o g. 18.45 w Sali dolnego kościoła.

 1. W tym tygodniu I Piątek i I sobota. W I Piątek spowiadamy rano i po obiedzie od 16.00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 7:00 i potrwa do godz.18:00. Po południu Msze Święte o godz. 16:30 i 18:00. Chorych z Komunią Św. odwiedzimy w piątek od godz. 8:00. Z racji spowiedzi kancelaria po południu będzie nieczynna. W sobotę Eucharystia o godz. 7.00 oraz pierwszosobotnie nabożeństwo.

 

 1. W Wielkim Poście zapraszamy:

 2. w piątki na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 7.30 rano oraz o 17:15 z zaproszeniem dzieci i o 19.00 z zaproszeniem młodzieży.

 3. a w niedziele na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15.

Znajdźmy czas, aby uczestniczyć w tych nabożeństwach, albowiem dzięki nim możemy głębiej przeżyć tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana i lepiej rozumieć Jego nieskończoną miłość do każdej i każdego z nas.

 1. Niech wielkopostne rekolekcje, które rozpoczniemy w przyszłą niedzielę, pomogą nam w podejmowaniu wysiłku przemiany życia i w dobrym przygotowaniu do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 1. Szczegółowy program rekolekcji już umieściliśmy w gablocie i stronie internetowej. Tam znajdziemy również program szkolnych rekolekcji dla dzieci i młodzieży.

 

 1. Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się w niedzielę 3 marca. Poprowadzi je Krzysztof Górski – doktorant, studiujący w Rzymie oraz pracujący w Dykasterii Nauki Wiary. Otoczmy go modlitwą i zaplanujmy sobie czas, prace i obowiązki w taki sposób, by cała rodzina mogła się przygotować do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Program rekolekcji w gablocie parafialnej.

 

 1. Rekolekcje szkolne odbędą się w dniach 6 – 8 marca 2024r. Rekolekcjom będzie przewodniczył dr Adam Pawlak, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Program rekolekcji w gablocie parafialnej.

 1. 3 marca, w niedzielę, o godz. 14.00 w Kinie TOMI w Pabianicach w ramach Filmu z Krzyżykiem – 5 i 6 odcinek czwartego sezonu „The Chosen”.Bilety po 15 zł. Jeszcze tylko dzisiaj można zapisać się u S. Claretty.

 1. 9 marca w godz. 10.00 – 20.00 w domu Sióstr odbędzie się skupienie wielkopostne dla Młodzieży. Na skupienie zaproszeni są Młodzi od VI klasy szkoły podstawowej. Zgłoszenia przez formularz dostępny na stronie Duszpasterstwa Młodzieży Nazaretańskiej. Dokładne informacje u S. Claretty

 

 1. W sobotę 17 lutego 2024r. o godz. 16:30 w sali w dolnym kościele (wejście od ul. Krasickiego) rozpoczęła się w naszej parafii katecheza przedmałżeńska. Wszystkich, którzy zamierzają w tym roku zawrzeć sakrament małżeństwa a nie ukończyli jeszcze nauk przedmałżeńskich zapraszamy.

 1. Najważniejszymi Świętami w Kościele jest Święte Triduum Paschalne /Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania/ – wśród tych dni najważniejsze miejsce zajmuje Wigilia Paschalna sprawowana w naszym kościele w sobotę o godz. 2000. Zgodnie z przepisami liturgicznymi ta właśnie Msza Święta powinna być sprawowana po zachodzie słońca i po niej właściwe miejsce zajmuje procesja rezurekcyjna. Dlatego w naszej parafii tak uczynimy. Na liturgię tej nocy o g. 20.00 wszyscy przynosimy ze sobą świece. Podczas Liturgii tej nocy będzie pobłogosławienie wody, którą będzie można wziąć do swoich domów. Do udziału we Mszy Świętej Wielkiej-Nocy o g. 20.00, zakończonej procesją rezurekcyjną zapraszamy strażaków, asystę, chór, schole, ministrantów i poczty sztandarowe.  Jednocześnie informujemy, że w Wielkanoc o godz. 600 będzie odprawiona Uroczysta Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego a po niej zwykła procesja eucharystyczna w kościele.

 1. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Niedzieli Trójcy Świętej). Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia przed i podczas Mszy jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

 1. Wyjazd Pielgrzymów na Pielgrzymkę do Kalisza, będzie 2 marca, tj. w sobotę o godz. 7.10 sprzed kościoła na ul. Wileńskiej. Zapewniamy o modlitwie przed obrazem Św. Józefa w Kaliszu całą naszą parafię. 

 1. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

 1. Przypominamy mieszkańcom, o obowiązku noszenia odblasków, po zmierzchu na nieoświetlonych drogach, oraz poza terenem zabudowanym, aby być widocznym dla kierowców. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

 1. W Wielkim Poście wzbudźmy w sobie szczere pragnienie oczyszczenia serca w zdroju miłosierdzia, Bożego które jest otwarte dla wszystkich i którego doświadczamy szczególnie w spowiedzi świętej. W dzień powszedni  wieczorem spowiadamy codziennie przed  Mszą Świętą od godziny 17:40 do 17:55. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy Świętej wieczornej.

 1. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu zbieramy według tradycji, która jest od wielu lat w naszej parafii.

 

 1. Serdecznie zapraszam na Mszę Świętą w dniu 17 marca 2024r. (niedziela) o godzinie 1200 z udziałem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń oraz Misyjnego Seminarium Duchownego Redemtoris Mater. Mszy Świętej będzie przewodniczył KSIĄDZ KARDYNAŁ GRZEGORZ RYŚ, ARCYBISKUP METROPOLITA ŁÓDZKI, który udzieli posług lektoratu i akolitatu.

 1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę gospodarczą oraz za wpłaty na konto bankowe parafialne. Na prośbę parafian podaję nr konta (Nr konta parafialnego PKO BP, oddział w w Łasku: 52 1020 3437 0000 1802 0065 5415). Ofiary na okna: zł.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności:

+ Halina Borowska, l. 67

+ Zbigniew Ludwisiak, l. 69

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Bernardyńskie Liceum Ogólnokształcące w Łodzi zaprasza uczniów klas 8. do poznania szkoły w formie spaceru z nauczycielem. Najbliższe terminy takich spotkań to 28 lutego oraz 6 i 9 marca. Dla kandydatów do 1. klasy Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej organizujemy warsztaty „Akademii Przedszkolaka”, które odbędą się 23 marca 2024 r. Informacje jak się zapisać na spotkania można znaleźć na stronie internetowej: www.pankiewicz.edu.pl w zakładce „Rekrutacja 2024/2025”.

 2. Salezjańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Lutomiersku zaprasza na Drzwi Otwarte 9 marca w godz. 10.00-16.00. W planie prezentacja szkoły, oprowadzanie po szkole i internacie, spotkania z uczniami i nauczycielami, lekcje pokazowe. Zachęcamy także do kontaktu telefonicznego (608 218 840). Informacje o szkole znajdują się na stronach internetowych www.lutomiersksalezjanie.pl oraz www.facebook.com/sosm.lutomiersk.

 3. Duszpasterstwo Pracowników Nauki zaprasza nauczycieli akademickich na spotkanie formacyjne, które odbędzie się we wtorek 27 lutego o godz. 19.00 w parafii św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Po Mszy św. konferencja pt.: „Sens krzyża i cierpienia na podstawie książki Benedykta XVI Jezus z Nazaretu”.

 4. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi odprawiają Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

 5. Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Łódzkiej zaprasza kandydatów, ministrantów, lektorów i ceremoniarzy na Wielkopostny Dzień Skupienia Ministrantów, który odbędzie się 2 marca 2024 r. w godz. 10.00-14.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. W programie: modlitwa i konferencja, program dla starszych i młodszych, Eucharystia i wspólny posiłek. Zgłoszenia udziału do czwartku 29 lutego.

 6. W związku ze zbliżającą się peregrynacją relikwii Rodziny Ulmów w naszej archidiecezji przesyłamy informacje przydatne w przygotowaniu, rozpropagowaniu i zagospodarowaniu czasu peregrynacji. Relikwie gościć będą w naszej archidiecezji przez jeden tydzień w następujących parafiach:

 • 9 marca, godz. 18.00 – Msza św. w bazylice archikatedralnej w Łodzi (szczególnie zaproszone są małżeństwa, rodziny i ruchy małżeńsko rodzinne) – kard. Grzegorz Ryś,

 • 10 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Zesłania Ducha Św. w Łodzi (szczególnie zaproszona jest młodzież) – kard. Grzegorz Ryś,

 • 11 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy

  w Zgierzu – bp Ireneusz Pękalski,

 • 12 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach –

  bp Marek Marczak,

 • 13 marca, godz. 17.00 – Msza św. w par. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie –

  abp Władysław Ziółek,

 • 14 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim – bp Ireneusz Pękalski,

 • 15 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim – bp Marek Marczak.

(16 marca – ok. godz. 12.00 zakończenie peregrynacji i przewiezienie relikwii do diecezji kieleckiej)

 1. Kard. Grzegorz Ryś zaprasza na Ekumeniczną Drogę Krzyżową ulicami Łodzi w piątek 15 marca. Rozpoczęcie o godz. 19.30 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), następnie przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Prosimy uczestników o zabranie świec

Módlmy się za naszą parafię:

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.