Ogłoszenia parafialne 3 Niedziela Wielkiego Postu, 3 marca 2024r

3  Niedziela Wielkiego Postu

3 Marca 2024r.

 1. Rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne. Nauki rekolekcyjne dla dorosłych odbywać się będą na od poniedziałku do wtorku na Mszach Świętych o godz. 7.00; 9.00 i 18.00. Program wywieszony jest w gablocie.

 1. Przypominamy również, że za udział w rekolekcyjnych ćwiczeniach bądź za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, bądź za odmówienie w piątki tego okresu modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu… można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 1. Dzisiaj modlitwa rodzin za rodziny, godz. 11.40. ZAPRASZAMY

 

 1. Dzisiaj o g. 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

 1. Katecheza dla młodzieży do bierzmowania – dziś (3 marca) godz. 19.00

 1. W dzisiejszej liturgii słowa zostały nam przypomniane Boże przykazania – dziesięć słów Boga, na których warto i trzeba budować gmach swojego życia. W Wielkim Poście próbujemy uczynić je rzeczywiście tym fundamentem, zatem niech wszystkie podejmowane działania i wysiłki temu służą.

 1. Rekolekcje szkolne dla Szkół Podstawowych odbędą się w dniach 6 – 8 marca 2024r. Program rekolekcji w gablocie parafialnej.

 1. W tym tygodniu przypada pierwsza środa, pierwszy czwartek miesiąca.

 2. W pierwszą środę po Mszy Świętej o godz. 7.00 litania do św. Józefa.

 1. W pierwszy czwartek podczas Mszy Świętej o godz. 7.00 podziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, będziemy prosili o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy, także z naszej wspólnoty parafialnej. Ze względu na rekolekcje szkolne nie będzie spotkania z Wieczernikiem Modlitwy za Kapłanów i Towarzystwem Przyjaciół WSD.

 1. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej są odprawiane w naszym kościele w każdy piątek: o godz. 7.30 dla dorosłych, godz. 17.15 ze szczególnym zaproszeniem dzieci i o godz. 19.00 ze szczególnym zaproszeniem młodzieży.

Znajdźmy czas, aby uczestniczyć w tych nabożeństwach, albowiem dzięki nim możemy głębiej przeżyć tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana i lepiej rozumieć Jego nieskończoną miłość do każdej i każdego z nas.

 1. W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych niewiastach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość jakimś dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich.

 1. 9 marca w godz. 10.00 – 20.00 w domu Sióstr odbędzie się skupienie wielkopostne dla Młodzieży. Na skupienie zaproszeni są Młodzi od VI klasy szkoły podstawowej. Zgłoszenia przez formularz dostępny na stronie Duszpasterstwa Młodzieży Nazaretańskiej. Dokładne informacje u S. Claretty

 1. Spotkanie dla rodziców młodzieży do bierzmowania odbędzie się w niedzielę 10 marca o 19.00 w kościele. Ks. Wojciech Zaprasza.

 1. Przypominamy o „Jałmużnie postnej” – wielkopostnej akcji CARITASU.

 1. W tym roku Wielki Piątek wypada w ostatni piątek miesiąca – 29 marca. Zwykle tego dnia odprawiamy w naszej parafii mszę świętą za zmarłych od wielu ofiarodawców. Jednak Wielki Piątek jest tym dniem w ciągu roku, kiedy nie sprawujemy żadnej mszy św., w żadnym miejscu na całym świecie. Dlatego nasza msza święta zbiorowa za zmarłych zostanie odprawiona tydzień wcześniej – w piątek 22 marca o godz. 18.00. Za to przeoczenie z naszej strony i za zmianę terminu serdecznie przepraszamy.

 1. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia. W naszej świątyni we wnęce obok św. Józefa, która na ten czas stanie się „wnęką dobroci” można składać produkty żywnościowe i środki czystości, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej wspólnoty. Dziękujemy za każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.

 1. W sobotę 17 lutego 2024r. o godz. 16:30 w sali w dolnym kościele (wejście od ul. Krasickiego) rozpoczęła się w naszej parafii katecheza przedmałżeńska. Wszystkich, którzy zamierzają w tym roku zawrzeć sakrament małżeństwa a nie ukończyli jeszcze nauk przedmałżeńskich zapraszamy.

 1. Najważniejszymi Świętami w Kościele jest Święte Triduum Paschalne /Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania/ – wśród tych dni najważniejsze miejsce zajmuje Wigilia Paschalna sprawowana w naszym kościele w sobotę o godz. 2000. Zgodnie z przepisami liturgicznymi ta właśnie Msza Święta powinna być sprawowana po zachodzie słońca i po niej właściwe miejsce zajmuje procesja rezurekcyjna. Dlatego w naszej parafii tak uczynimy. Na liturgię tej nocy o g. 20.00 wszyscy przynosimy ze sobą świece. Podczas Liturgii tej nocy będzie pobłogosławienie wody, którą będzie można wziąć do swoich domów. Do udziału we Mszy Świętej Wielkiej-Nocy o g. 20.00, zakończonej procesją rezurekcyjną zapraszamy strażaków, asystę, chór, schole, ministrantów i poczty sztandarowe.  Jednocześnie informujemy, że w Wielkanoc o godz. 600 będzie odprawiona Uroczysta Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego a po niej zwykła procesja eucharystyczna w kościele.

 1. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Niedzieli Trójcy Świętej). Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia przed i podczas Mszy jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

 1. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

 1. Przypominamy mieszkańcom, o obowiązku noszenia odblasków, po zmierzchu na nieoświetlonych drogach, oraz poza terenem zabudowanym, aby być widocznym dla kierowców. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

 1. Najlepszym owocem czasu nawrócenia i przemiany będzie oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Kapłani każdego dnia służą posługą w konfesjonale…

 1. W Wielkim Poście wzbudźmy w sobie szczere pragnienie oczyszczenia serca w zdroju miłosierdzia, Bożego które jest otwarte dla wszystkich i którego doświadczamy szczególnie w spowiedzi świętej. W dzień powszedni  wieczorem spowiadamy codziennie przed  Mszą Świętą od godziny 17:40 do 17:55. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy Świętej wieczornej.

 1. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu zbieramy według tradycji, która jest od wielu lat w naszej parafii.

 

 1. Serdecznie zapraszam na Mszę Świętą w dniu 17 marca 2024r. (niedziela) o godzinie 1200 z udziałem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń oraz Misyjnego Seminarium Duchownego Redemtoris Mater. Mszy Świętej będzie przewodniczył KSIĄDZ KARDYNAŁ GRZEGORZ RYŚ, ARCYBISKUP METROPOLITA ŁÓDZKI, który udzieli posług lektoratu i akolitatu.

 1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę gospodarczą w kwocie 7.152,- zł oraz za wpłaty na konto bankowe parafialne. Na prośbę parafian podaję nr konta (Nr konta parafialnego PKO BP, oddział w w Łasku: 52 1020 3437 0000 1802 0065 5415). Ofiara na kościół 100,- zł, ofiara na kwiaty do Bożego Grobu: 50,- zł.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności:

+ Bronisław Oleszczak, l. 80

+ Wiesław Kiełbasiński, l. 69

+ Zofia Szewczyk, l. 78

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Po raz jedenasty z inicjatywy Ojca Świętego odbędzie się wielkopostna inicjatywa zatytułowana: „24 godziny dla Pana”, która polega na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi. Odbędzie się ona w dniach 8-9 marca 2024 r. w trzech miejscach archidiecezji łódzkiej:

 • bazylika archikatedralna w Łodzi,

 • kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi-Teofilowie,

 • kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim,

 • kościół rektoralny pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 20.00.

Sobota – Msza św.: godz.18.00.

 1. Kard. Grzegorz Ryś zaprasza do wzięcia udziału w peregrynacji relikwii Rodziny Ulmów w naszej archidiecezji. Rodziny, małżeństwa, ruchy małżeńsko-rodzinne w sposób szczególny zapraszamy na jej rozpoczęcie Mszą św. w katedrze w sobotę 9 marca o godz. 18.00. Po Mszy św. nastąpi wieczór modlitewny w intencji rodzin zakończony błogosławieństwem relikwiami błogosławionej rodziny. Relikwie gościć będą w naszej archidiecezji przez jeden tydzień w następujących parafiach:

 • 9 marca, godz. 18.00 – Msza św. w bazylice archikatedralnej w Łodzi (rodziny),

 • 10 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Zesłania Ducha Św. w Łodzi (młodzież),

 • 11 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu,

 • 12 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach,

 • 13 marca, 17.00 – Msza św. w par. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie,

 • 14 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Maz.,

 • 15 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Tryb.

 1. Zapraszamy młodzież szkolną i studentów do udziału w wieczornym spotkaniu
  z błogosławioną Rodziną Ulmów
  . Niedzielny wieczór 10 marca rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, po której nastąpi rozważanie w formie warsztatów „Słowo o Miłosiernym Samarytaninie”, które Ulmowie mieli zakreślone w swojej Biblii. Prosimy, aby – kto może – zabrał ze sobą Pismo Święte. Nasze spotkanie podsumujemy uwielbieniem Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi (pl. Wolności). Więcej informacji na stronie www.archidiecezja.lodz.pl i na Facebooku Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu.

 2. Zapraszamy do udziału w uroczystościach 50. rocznicy śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, które odbywać się będą 11 marca 2024 r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi (pl. Kościelny 8). W programie:

 • 17.30 – otwarcie wystawy biograficznej „Stanisława Leszczyńska”,

 • 18.00 – Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia,

 • 19.00 – nawiedzenie krypty.

 1. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na rekolekcje wielkopostne, które

  w dniach 21-22 marca odbędą się w sanktuarium Matki Boskiej Łaskiej w Łasku. Rekolekcje zatytułowane: „Miriam – przewodniczka ku wolności. Przywództwo kobiet w służbie wspólnoty”, poprowadzą s. Anna Maria Pudełko AP i s. Judyta Pudełko PDDM. Nauki rekolekcyjne będą wygłaszane podczas i po Mszy św. ogodz. 18.00.

 2. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza na Wielkopostne Rekolekcje Akademickie, które rozpoczną się w III Niedzielę Wielkiego Postu (3 marca) Mszą św. o godz. 19.00

  w łódzkiej archikatedrze i potrwają do środy. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Tomasz Kostecki.

 3. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT w Łodzi zaprasza na konferencję „Biznes na Skale”, która odbędzie się 16 marca 2024 r. w Łodzi. Link do zapisów oraz szczegółowe informacje: www.BiznesNaSkale.pl

 4. Wspólnota Indywidualności Otwartych zaprasza na Ekstremalną Drogę Krzyżową. EDK to co najmniej 40 kilometrowa wędrówka w nocy wraz z rozważaniami męki Pańskiej. W tym roku mamy do wyboru aż 14 tras. Terminy EDK 2024 to 15 lub 22 marca w zależności od lokacji. Szczegóły i zapisy na stronie: www.edk.org.pl.

 5. Kard. Grzegorz Ryś zaprasza na Ekumeniczną Drogę Krzyżową ulicami Łodzi w piątek 15 marca. Rozpoczęcie o godz. 19.30 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), następnie przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Prosimy uczestników o zabranieświec.

 6. Zapraszamy tegorocznych maturzystów na pielgrzymkę na Jasną Górę, która odbędzie się 2 kwietnia 2024 r. (wtorek po Wielkanocy). Termin ten dotyczy młodzieży klas maturalnych z terenu całej archidiecezji łódzkiej. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 9.30 zawiązaniem wspólnoty w auli św. Jana Pawła II, zakończy około godziny 13.30 lub ok. 15.30, jeśli grupa będzie chciała wziąć udział w zwiedzaniu Jasnej Góry.

Program pielgrzymki:

 • 30 – spotkanie młodzieży – aula św. Jana Pawła II, Spotkanie w formie warsztatów dotyczące wchodzenia w dorosłość i dojrzałej duchowości.

 • 00 – Eucharystia pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia – kaplica Matki Bożej,

 • 00 – Modlitwa zawierzenia – kaplica cudownego obrazu Matki Bożej,

 • 30 – Zakończenie lub możliwość zwiedzania Jasnej Góry w godz. 14.00-15.30.

Zapraszamy do udziału grupy lub indywidualnych uczestników.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 4 marca – św. Kazimierz królewicz, gorliwy czciciel Eucharystii i Matki Bożej, który bronił najuboższych i najbardziej potrzebujących, stając się ich orędownikiem wobec swojego ojca, polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka.

Módlmy się za naszą parafię:

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.