Ogłoszenia parafialne, 33 Niedziela Zwykła, 14 listopada 2021r.

33 Niedziela Zwykła

14 Listopada 2021r.

 1. Przypominamy o przestrzeganiu przepisów higienicznych w z związku z epidemią koronawirusa. W kościele trzeba posiadać maski i dezynfekować dłonie.

 1. Dzisiaj Taca gospodarcza.

 1. Żyjemy w czasach ostatecznych, bo nasze życie na tym świecie jest tylko etapem pielgrzymki ku niebieskiej ojczyźnie, gdzie miejsca przygotował nam Bóg. Wobec wydarzeń, które czasem mają cechy apokaliptyczne, w sercu człowieka pojawia się strach i niepokój. Nie możemy jednak zapomnieć, że Chrystus nas odkupił, że jesteśmy wezwani, by przyjąć Jego perspektywę. Świat się zmienia, lecz słowo Boga trwa na wieki. Każdy nasz udział w Eucharystii jest wyrazem naszej czujności, ufności i gotowości na spotkanie z Panem.

 1. Obchodzimy dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku obejmujemy szczególną modlitwą prześladowanych chrześcijan w Libanie, wspierając głodujące dzieci. Ofiary składane dzisiaj do puszek przeznaczone są na Kościół Prześladowany.

 1. Obchodzimy dziś także Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez papieża Franciszka w 2016 r. na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Niech nasze serca i oczy będą wrażliwe na tyle, by dostrzegać potrzebujących i ubogich, którzy czasem żyją blisko nas. Wszyscy, którzy pragną się włączyć w charytatywne dzieło, mogą przy wyjściu z kościoła pobrać tzw. tytki charytatywne i swoje dary przynosić do kancelarii lub zakrystii w jakiejkolwiek torbie czy reklamówce (byle mocnej). Jednocześnie prosimy o zgłaszanie osób potrzebujących, dla których takie wsparcie wspólnoty jest niezbędne.

 1. Dzisiaj poświęcenie książeczek do nabożeństwa dzieciom pierwszokomunijnym nastąpi podczas Mszy Św. o godz. 10:30

 1. Dzisiaj, o godz. 14.30 w naszym kościele będzie dodatkowa Msza Święta dla członków Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Serdecznie zapraszamy.

 1. We wtorek spotkanie z rodzicami pierwszokomunijnymi o godz. 18.45 w kościele.

 1. Od wtorku 16 listopada do środy 24 listopada siostry nazaretanki zapraszają na nowennę przed Uroczystością ich założycielki – Bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, której wspomnienie obchodzić będziemy 25 listopada. Nowenna będzie zawsze 15 minut przed wieczornym nabożeństwem lub Mszą Świętą. Rozpiska o nowennie jest na stronie internetowej i wywieszona w gablocie. Modlitwa będzie prowadzona w kaplicy Matki Bożej przed wizerunkiem Bł. Marii, który na te dni tam stanie. Można będzie składać intencje, w których będziemy się modlić przez 9 dni i w których to będzie sprawowana Msza Święta 25 listopada  godz. 18.00. Bł. Maria oręduje we wszelkich sprawach związanych z rodziną i życiem Kościoła. Nowenna przed Uroczystością Bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza – założycielki sióstr nazaretanek, trwa 9 dni (16 – 24 listopada). Modlitwa będzie prowadzona w kaplicy Matki Bożej:

 • 16 listopada (wtorek) – g. 17.15

 • 17 listopada (środa) – g. 17.15

 • 18 listopada (czwartek) – g. 17.15

 • 19 listopada (piątek) – g. 17.15

 • 20 listopada (sobota) – g. 17.45

 • 21 listopada (niedziela) – g. 17.00

 • 22 listopada (poniedziałek) – g. 17.15

 • 23 listopada (wtorek) – g. 17.15

 • 24 listopada (środa) – g. 17.15

 • A od 22 do 30 listopada włączymy się w Wielką Nowennę do św. Andrzeja Boboli prosząc o ochronę granic i bezpieczeństwo dla Polski.

 1. W piątek adoracja Najświętszego Sakramentu dla mężczyzn od godz. 20.00 do 21.00. Wcześniej o godz. 19.45 zapraszam na męski różaniec.

 1. W tym roku mija 20 lat od śmierci śp. s. Joanetty Marks, siostry nazaretanki, która w latach 1992 – 2001 posługiwała w naszej parafii jako organistka. Zmarła ona mając zaledwie 36 lat i jest pochowana na naszym parafialnym cmentarzu. 20 listopada, w najbliższą sobotę, o godz. 12.00 będzie Msza Święta za śp. s. Joanettę z wdzięcznością za jej życie, powołanie i posługę w naszej parafii. Przed Mszą Świętą będzie różaniec za śp. siostrę, a po niej krótka refleksja o jej posłudze w Kolumnie. Wszystkich, którym była bliska śp. s. Joanetta, którzy śpiewali w jej scholi i którzy noszą ją we wdzięcznej pamięci – serdecznie zapraszamy.

 1. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.Będzie to ostatnia niedziela roku  Po Mszy Św. o godz. 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najśw. Serca Pana Jezusa i Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Bożemu Sercu. Można uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Najśw. Sercu Pana Jezusa.

 1. Jak co roku w tę niedzielę będziemy wpierać materialnie WSD Łodzi. Ofiary złożone na tacę będą przekazane na Seminarium Duchowne w AŁ.

 1. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki zwrócił się do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej. Odbędzie się ona w niedzielę 21 listopadapo wszystkich Mszach świętych. Środki zebrane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego.

 1. Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 21 listopada to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem.

 1. Jako chrześcijanie pamiętajmy też o bezpieczeństwie i właściwym zachowaniu, kiedy w tych dniach panuje wzmożony ruch na drogach, na cmentarzach. Zwróćmy szczególną uwagę na dzieci i osoby starsze, aby świątecznej radości nie zakłóciły jakieś nieszczęścia.

 1. W tym roku opłatki roznosi ks. Tomasz. Porządek roznoszenia opłatka:

Porządek roznoszenia opłatka wigilijnego

Poniedziałek 15 listopada 2021r. od godz. 15.30    

Bliska, Krótka, Pogodna, Mokra, Brzoskwiniowa, Ogrodowa, Klonowa, Akacjowa, Jaśminowa

Wtorek 16  listopada od godz. 15.30

Sportowa, Ludowa, Szyszkowa, Malinowskiego, Cicha, Nowobracka, Bracka, Piekarnicza

Sobota 20 listopada od godz. 13.00

 Jastrzębia, Słowicza, Jaskółcza, Sikorkowa, Orla, Kukułcza, Sowia, Kanarkowa 

 1. Zapraszamy na transmisję na żywo z naszego kościoła na kanale youtube. W wyszukiwarkę wpisujemy Parafia Kolumna.

 1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę oraz za wpłatę na konto parafialne. Serdeczne Bóg zapłać.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Aleksander Szkudlarek, l. 62

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

do przekazania wiernym w niedzielę 14 listopada 2021 r.

 1. Ojciec Święty Franciszek przychylił się do prośby ks. abp. Grzegorza Rysia, aby

  Rok Jubileuszowy, ogłoszony z racji na 100-lecie naszej diecezji, trwał do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego (17 kwietnia 2022 r.) w kościołach jubileuszowych, a w bazylice archikatedralnej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego (24 kwietnia 2022 r.). Zachęcamy do pielgrzymowania do tych kościołów w celu uzyskania odpustu zupełnego z zachowaniem zwykłych warunków (spowiedź, Komunia św. i modlitwa

  w intencjach Papieża – Ojcze nasz, Wierzę w Boga i jedna z inwokacji maryjnych). Odpust ten może być także ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące.

Pobożni wierni, przeszkodzeni z powodu podeszłego wieku lub poważnej choroby, również mogą uzyskać odpust, odrzucając przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i postanawiając wypełnić – skoro tylko będzie to możliwe – trzy zwykłe warunki, a także jeśli – łącząc się duchowo z jubileuszowymi celebracjami lub pielgrzymkami – ofiarują miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia.

 1. Arcybiskup Metropolita Łódzki ogłasza kolejny nabór do formacji kandydatów do diakonatu stałego. Mężczyzna, który ma zamiar rozpocząć formację powinien w dniach od 15 listopada br. do 15 stycznia roku przyszłego zgłosić się do ks. prałata Zbigniewa Tracza, dyrektora Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej na rozmowę, której celem jest sprawdzenie, czy spełniane są wszystkie wymagane warunki. Kontakt: tel. 609 687 187, Łódź, ul. Ks. I. Skorupki 1.

 2. Z okazji 100-lecia archidiecezji łódzkiej, 27 listopada br. w łódzkiej bazylice archikatedralnej odbędzie się pielgrzymka, na którą zaproszeni są muzycy kościelni (organiści, dyrygenci, kantorzy, chórzyści, schole, zespoły wokalno-instrumentalne) oraz zakrystianie.

Program:    godz. 11.00 – koncert organowy,

             godz. 11.15 – konferencja,

             godz. 12.00 – Eucharystia z abp. Grzegorzem Rysiem.

 1. Zapraszamy na film dokumentalny o słudze Bożej Stanisławie Leszczyńskiej pt. „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej do Łódzkiego Domu Kultury w następujące dni:

 • 14 listopada godz. 15.30,

 • 20, 21 i 27 listopada godz. 16.00.

Bilety do nabycia w kasie ŁDK lub na stronie: https://kino.ldk.lodz.pl/film?title=polozna.

 1. Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Łódzkiej zaprasza kandydatów, ministrantów, lektorów i ceremoniarzy wraz z księżmi opiekunami na Dzień Jedności Służby Liturgicznej Ołtarza, który odbędzie się 20 listopada 2021 r. w łódzkiej archikatedrze. Program:

         godz. 9.15 – zawiązanie wspólnoty, koncert zespołu księży Presbiteri,

                     godz. 10.00 – Msza św.,

                     godz. 11.00 – program w Wyższym Seminarium Duchownym,

                     godz. 13.00 – zakończenie.

 1. Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Łódzkiej zaprasza ministrantów do udziału w turnieju tenisa stołowego Służby Liturgicznej Ołtarza, który odbędzie się 4 grudnia 2021 r. w IX LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Łodzi przy ul. Paderewskiego 24. Zapisy w różnych kategoriach wiekowych odbywają się wyłącznie przez formularz internetowy https://tiny.pl/9w8s7.

 

W tym tygodniu patronuje nam:

– w środę 17 listopada – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, żona Ludwika IV, po śmierci męża poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, znana z niezwykłego miłosierdzia wobec ubogich;

– w czwartek 18 listopada – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, zginęła z rąk carskiego żołnierza w obronie czystości, patronka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc;

– w sobotę 20 listopada – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, powstaniec styczniowy, karmelita, niezwykły spowiednik.

 

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Modlitwa papieża Leona XIII

Święty Michale Archaniele!

Wspomagaj nas w walce,

a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.

Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,

a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,

mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.