Ogłoszenia parafialne, Niedziela Miłosierdzia Bożego, 24 kwietnia 2022r

MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

24 Kwietnia 2022r.

1. Dzisiaj taca na Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.

1. Dziś druga niedziela Wielkanocy, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. To wydarzenie jest szczególnym znakiem tego, że Bóg zlitował się nad grzesznymi ludźmi i całemu światu okazał swoje miłosierdzie. Dzisiaj o godz. 15.00 w naszej świątyni wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

1. Dziś przypada także patronalne święto Caritas oraz rozpoczyna się w Kościele Tydzień Miłosierdzia. To nie tylko dzień modlitwy za wszystkich zaangażowanych w dzieła charytatywne, ale także okazja do budzenia wrażliwości na potrzeby innych i przychodzenia im z pomocą. Temu służą parafialne zespoły charytatywne czy Szkolne Koła Caritas. Ofiary składane dzisiaj do puszek są przeznaczone na działalność Caritas naszej archidiecezji.

1. Ostatnia niedziela kwietnia z inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz misyjnych środków transportu MIVA Polska oraz Krajowego Duszpasterstwa Kierowców jest Niedzielą Modlitw za Kierowców. W sposób szczególny modlimy się dzisiaj o bezpieczne i odpowiedzialne poruszanie się po drogach dla wszystkich kierowców i uczestników ruchu drogowego.

1. Jutro, w poniedziałek, 25 kwietnia, przypada święto Świętego Marka Ewangelisty. Jest to także dzień modlitwy o urodzaje. Zapraszamy na Mszę Świętą, w czasie której będziemy się modlić za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca była doceniana i szanowana oraz aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

1. We wtorek, 26 kwietnia, będziemy celebrowali uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym roku 23 kwietnia przypadł w oktawie Wielkanocy, dlatego uroczystość ku czci Świętego Wojciecha została przeniesiona na 26 kwietnia.

1. W piątek, 29 kwietnia, obchodzimy święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy. To również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, obchodzony w rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau (1945). Naszą modlitwą będziemy otaczać wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu, szczególnie kapłanów oraz osoby życia konsekrowanego.

1. Za tydzień przypada pierwsza niedziela miesiąca. Będzie to także kolejna Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To szczególne zaproszenie do poznawania i rozważania słowa Bożego zapisanego na kartach Pisma Świętego.

1. W najbliższą niedzielę rozpocznie się maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Zapraszamy na nabożeństwa majowe od niedzieli do piątku o godz. 17.30, natomiast w soboty po Mszy Świętej porannej o godz. 7.30.

1. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.

1. Podobnie jak w ubiegłych latach planujemy w maju lub czerwcu Msze Święte lub nabożeństwa majowe przy krzyżach na poszczególnych wioskach wypraszając błogosławieństwo w pracy na roli i dobre urodzaje z obrzędem błogosławieństwa pól. Prosimy o ustalenie z nami terminów tych Mszy Świętych lub nabożeństw.

1. Nasza parafia organizuje pomoc dla obywateli Ukrainy. Dary serca można złożyć w naszym kościele przed i po nabożeństwach we wnęce przy św. Józefie, a od poniedziałku do piątku również w kancelarii w godzinach otwarcia (9.00-10.00 16.00-17.30). Na ten moment prosimy o produkty spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz środki higieny i czystości. Prosimy, aby nie przynosić ubrań. Lista potrzebnych darów jest umieszczona w gablocie, na stronie internetowej parafii oraz na facebooku.

1. Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, zwraca się z serdeczną prośbą do naszej parafii o informacje na temat osób/rodzin, które chcą przyjąć do swojego prywatnego domu uchodźców z Ukrainy lub już ich przyjęli. Także prosi właścicieli: barów, restauracji, stołówek i firm cateringowych z terenu parafii, którzy byliby gotowi pomagać nieodpłatnie w wyżywieniu uchodźców.

1. Parafianie, którzy chcieliby przyjąć uchodźców z Ukrainy do swoich domów, mogą zgłaszać się do zakrystii lub kancelarii. Będą wówczas udzielone dokładne informacje dotyczące przyjęcia uchodźców.

1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę oraz za wpłaty na konto parafialne. Niech dobry Bóg wynagradza waszą hojność swoim błogosławieństwem.

1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Alojzy Kaczorowski, l. 85; Edward Łazutka, l. 67; Daniela Zawadzka, l. 90; Krzysztof Grocki, l. 61. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 25 kwietnia – Święty Marek Ewangelista (I/II w.), bliski współpracownik Świętego Pawła;

– wtorek, 26 kwietnia – Święty Wojciech (ok. 956-997), biskup i męczennik, patron Polski;

– piątek, 29 kwietnia – Święta Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy.

Módlmy się o pokój na Ukrainie, w Europie, na Świecie:
Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie wojny.
Oddajemy się Tobie w opiekę z całą ufnością, i wołamy przez przyczynę Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju: Pod Twoją obronę…

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.