V Światowy Dzień Ubogich

Autor: Tomasz Kopytowski
V Światowego Dnia Ubogich - zapowiedź

Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się w obchody V Światowego Dnia Ubogich, który przypada w tym roku w niedzielę, 14 listopada 2021 roku. Tradycyjnie już, w Łodzi, obchody Światowego Dnia Ubogich potrwają dłużej. Łódzkie organizacje pomocowe spotkają się na Placu katedralnym w Łodzi z osobami w potrzebie w dwie kolejne niedziele: 7 i 14 listopada. Tegoroczne Dni Ubogich skupią się na profilaktyce zdrowotnej – to bardzo potrzebne, zwłaszcza osobom bezdomnym.

7 listopada, w godz. 14:00 – 18:00 przy katedrze stanie miasteczko medyczne: mammobus, karetka z aparatem USG i do pomiaru parametrów krytycznych, szczepieniobus ze szczepionkami przeciw COVID-19 oraz namioty medyczne, w których lekarze Ulicznej Misji Medycznej będą badać osoby potrzebujące wsparcia. Na Placu katedralnym pojawią się również specjaliści: psychologowie, pracownicy socjalni, prawnicy, doradcy zawodowi, terapeuci uzależnień, streetworkerzy, pomoc duchowa. Będzie oczywiście ciepły posiłek oraz ciepła odzież, śpiwory i koce. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas przekażą obecnym na placu wykonane własnoręcznie różańce. Dostępny też będzie zaktualizowany „Przewodnik po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się…”, zawierający najpotrzebniejsze adresy – miejsc, w których można zjeść, umyć się, przespać, znaleźć pomoc prawną czy medyczną. Przewodnik trafi do łódzkich parafii, ale będzie go można otrzymać również w różnych placówkach pomocowych w Łodzi.

14 listopada, o godz. 12:30 w łódzkiej archikatedrze ks. abp Grzegorz Ryś odprawi mszę świętą z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim. Po zakończonej liturgii, do godz. 18:00, na placu przy katedrze, ponownie, jak tydzień wcześniej, stanie miasteczko medyczne, tym razem bez mammobusa, będzie można skorzystać z porad specjalistów, zjeść ciepły posiłek, uzupełnić ciepłą odzież i otrzymać „Przewodnik po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się…”.

Do wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej dostarczone zostają „Tytki charytatywne”. Uprzejmie prosimy o przekazanie toreb parafianom, z prośbą, by nie tylko wypełnili je darami dla ubogich, ale by następnie rozdzielili ich zawartość w swoim własnym otoczeniu. Zachęcamy, by w tym trudnym doświadczeniu pandemii szczególnie zainteresować się osobami starszymi, spróbować do nich dotrzeć ze słowem pokrzepienia, a tam, gdzie potrzeba, z paczką żywnościową. Zebrane artykuły spożywcze i chemiczne pozostają do dyspozycji parafii z przeznaczeniem dla ubogich.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ubogich w Łodzi organizują: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Środowiskowa Stacja Opieki Bonifratrów, Siostry Misjonarki Miłości, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Zupa na Pietrynie, Uliczna Misja Medyczna, Łódzki Urząd Wojewódzki i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Wsparcia udzielają również: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, Wojewódzki Urząd Pracy i Powiatowy Urząd Pracy.