Ogłoszenia parafialne 13 Niedziela Zwykła, 28 czerwca 2020r.

13 Niedziela Zwykła

28 Czerwca 2020r.

 

  1. Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

List Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia:

Co roku w okresie wakacji przygotowujemy się do szczególnych rekolekcji jakimi są piesze pielgrzymki na Jasną Górę, czyli rekolekcje w drodze. Z terenu całej naszej archidiecezji na Jasną Górę w lipcu i sierpniu wędruje 14 pielgrzymek – Aleksandrów, Bełchatów, Grocholice, Kaszewice, Koluszki, Łask, Łódź, Ozorków, Pabianice, Piotrków, Sulejów, Tomaszów, Widawa, Zgierz – rokrocznie grupa pielgrzymów naszej archidiecezji liczy około 6 tysięcy osób.

W tym roku będziemy pielgrzymować pod hasłem JEDEN DUCH, JEDNO SERCE. Zatrzymując się nad czwartym rozdziałem Dziejów Apostolskich chcemy włączyć się na pielgrzymim szlaku w prace IV Synodu Duszpasterskiego naszej Archidiecezji, etapu dotyczącego parafii jako miejsca naszego podstawowego spotkania ze wspólnotą Kościoła.

Nasze pielgrzymowanie należy przygotować i przeżyć w trudnym dla nas czasie jakim jest epidemia koronawirusa. Pomimo trudnych warunków w jakich funkcjonujemy chcemy, aby nasze pielgrzymki mogły się odbyć. Dlatego w sposób inny niż zwykle musimy przygotować się do tych rekolekcji. Doświadczenie pandemii i panujących w niej warunków sprawia, że szczególnie musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo i zachować się bardzo odpowiedzialnie. Stosując się przede wszystkim do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego konieczne jest, aby już na etapie przygotowania pielgrzymek, mieć na uwadze zagrożenie jakie niesie epidemia.

Wspomniane wytyczne GIS dyktują nam w tym roku bardzo szczególną formę pielgrzymowania. Niestety nie wszyscy którzy mamy takie pragnienie możemy udać się pieszo na Jasną Górę. Możemy pielgrzymować w sposób niemalże reprezentatywny. W naszej archidiecezji ustaliliśmy limit 150 osób dla każdej pielgrzymki. Będzie to forma sztafety 100 pielgrzymów dziennie plus 50 osób tworzących zaplecze organizacyjne. Organizatorzy pielgrzymek wskażą nam instrukcje i sposoby ich przeprowadzenia.

Dlatego wobec wszelkich ustaleń i ograniczeń priorytetem stanie się w tym roku pielgrzymowanie duchowe. Nie tylko nałożony limit wiekowy (od 18 do 65 roku życia) czy stan zdrowia, ale też troska o tych z którymi mamy pielgrzymować i tych których spotkamy na pielgrzymim szlaku sprawia, że odpowiedzialność w tym czasie doświadczenia pomaga nam zrozumieć nasze ograniczone uczestnictwo w pielgrzymkach. Dziękuję tym, którzy przyjmą ze zrozumieniem wymienione warunki naszego pielgrzymowania.

Chcemy by do wszystkich którzy wyrażają pragnienie uczestnictwa w pielgrzymkach dotarły materiały zapewniające niemalże pełne w nich uczestnictwo. Będą to plakietki pielgrzyma, materiały do rozważania tegorocznego hasła pielgrzymek oraz łączność w formie on-line z tymi którzy w tych ograniczonych grupach pójdą na Jasną Górę. Znakiem Kościoła w drodze będzie też, tak jak to czyniliśmy co roku, wzbudzanie w nas intencji, które przez wstawiennictwo Maryi ofiarować będziemy Dobremu Bogu, nawet jeśli będziemy musieli zostać w domu. Zachętą dla wszystkich niech stanie się zaproszenie do rozważania materiałów synodalnych, ale też duchowa łączność z pielgrzymkami poprzez udział w Eucharystii i modlitwę w naszych lokalnych kościołach.

Natomiast serdecznie proszę: spotkajmy się wreszcie u celu każdej z pielgrzymek. W miarę możliwości przywitajmy nasze pielgrzymki już na Jasnej Górze. Zapraszam do włączenia się
w uroczyste Msze święte w Częstochowskim Sanktuarium (zwłaszcza 24 i 25 sierpnia).

Proszę o chrześcijańską postawę i wyrozumiałość wobec wszystkich wytycznych pielgrzymowania w czasie epidemii. Nie prowokujmy sytuacji, które utrudniałyby organizatorom  przygotowanie pielgrzymek. Ufam, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję w normalny sposób ze wszystkimi, którzy tego pragną, udać się pieszo na Jasną Górę.

+ Grzegorz Ryś

Arcybiskup Metropolita Łódzki

  1. Kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jednak nadal pamiętajmy o powinności wynagradzania Bożemu Sercu za popełniane grzechy, za wszelkie zniewagi i nasze braki w wierze, nadziei i miłości.

  1. Jutro świętować będziemy uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Podczas Mszy Św. o godz. 6:30; 7:00; 9:00 i 18:00 modlić się będziemy w intencji całego Kościoła, papieża, jako jego widzialnej głowy, a także nas samych, abyśmy stawali się apostołami Chrystusa w miejscu naszej pracy, nauki i odpoczynku. Składane w tym dniu ofiary na tacę są przeznaczone na potrzeby Stolicy Świętej. Natomiast dzisiaj można złożyć ofiarę do puszek.

  1. W środę powierzymy naszą codzienność Matce Bożej Nieustającej Pomocy podczas nowenny o godz. 17.50. Do omodlenia mamy w tym czasie tyle spraw, a Jej Serce, wypełnione miłością macierzyńską i niezrównaną dobrocią, wsłuchuje się w nasze błagania.

 

  1. W tym tygodniu I czwartek, I Piątek i I Sobota. W czwartek po Mszy Świętej o godz. 7.00 nabożeństwo Godziny Świętej. W piątek spowiadamy rano i po obiedzie od 15.45. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 7:00 i potrwa do godz.18:00. Po południu msze św. o godz. 16:30 i 18:00. Chorych z Komunią Św. odwiedzimy w piątek od godz. 8:00. Z racji spowiedzi kancelaria po południu będzie nieczynna. W sprawach pilnych prosić księdza z kościoła. W I sobotę Msza Św. o Niepokalanym Sercu Maryi o godz. 7:00, następnie nabożeństwo różańcowe.

  1. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata, co uczynimy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas pierwszopiątkowego nabożeństwa. W sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność.

  1. Jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem warto skorzystać z sakramentu pokuty. W naszym kościele okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi świętej. Wszystkim wyjeżdżającym życzę, aby wakacje, urlop był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.

  1. W piątek, 3 lipca, obchodzimy święto Świętego Tomasza, który pokonał niemoc własnej wiary i, jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Podczas Eucharystii będziemy modlić się o wzrost Kościoła na całej ziemi. Będzie to nasza odpowiedź na wezwanie Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody…” – także, a może przede wszystkim, w wakacje. Wszyscy i wszędzie jesteśmy odpowiedzialni za Kościół.

 

  1. W lipcu i sierpniu kancelaria parafialna będzie czynna od poniedziałku do piątku tylko w godzinach popołudniowych od 16.00 do 17.30. Do południa będzie nieczynna.

  1. Zwracajmy uwagę na zachowanie dwutygodniowego wyprzedzenia podawania intencji mszalnych. To pozwala na umieszczanie pełnego zasobu mszy świętych w gablotach przed kościołem. Zachęcamy do sprawdzania poprawności umieszczonych tam intencji, co zapobiegnie możliwym pomyłkom.

  1. W minionym tygodniu została zakupiona monstrancja na dużą hostię, cyborium do komunii świętej oraz trzy ornaty.

  1. Sprawa cmentarza. Informujemy o konieczności wnoszenia opłat dzierżawnych (tzw. placowe) za miejsce na cmentarzu po 20 latach (miejsca grobowe, za które nie wniesiono opłaty, będą udostępniane pod nowe pochówki). Obecnie opłata dzierżawna (placowego) wynosi za plac pojedynczy 15zł/rok (czyli 1,25,- zł na jeden miesiąc) i od wielu lat nie była zmieniana, chociaż w tym czasie wielokrotnie były podnoszone opłaty za wywóz śmieci. Po wielu latach jesteśmy zmuszeni podnieść opłatę za tzw. placowe. Podwyższenie opłaty nastąpi 1 października 2020r.. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy mają jakieś zaległości by je uiścić po starej cenie. Zgodnie z ustawą dotyczącą cmentarzy grób nieopłacony administracja cmentarza może wykorzystać na pochówek innej osoby.

Sprawy cmentarza załatwiane są w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej po wcześniejszym umówieniu się z ks. proboszczem

Informacje o zgonach przyjmowane są o każdej porze, bez względu na godziny pracy kancelarii.

Dzierżawa grobów (placowe, pokładne)

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych mówi: „Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. Po upływie tego okresu ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli zostanie zgłoszone zastrzeżenie przeciw temu, a osoba zgłaszająca uiści przewidzianą opłatę dzierżawną (placowe). Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych 20 lat i może być odnowione”. Jeśli mija więc czas dzierżawy za grób, konieczne jest jej przedłużenie na kolejne lata. W przeciwnym razie w tym samym miejscu może zostać pochowana inna osoba.

Przedłużenia dzierżawy miejsca grobowego można dokonywać w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania. Przynosimy wtedy ze sobą pokwitowanie z poprzedniej rezerwacji lub dokładną datę śmierci osoby, której grób chcemy zarezerwować. Osoby dokonujące ustawowej opłaty zobowiązane są także do podania imienia, nazwiska i adresu zamieszkania osoby, które na czas opłaconej dzierżawy mają prawo do danego grobu lub miejsca pochówku.

Prosimy więc wszystkie osoby, którym dzierżawa grobu już wygasła o niezwłoczne skontaktowanie się z kancelarią parafialną. Osoby, które zdecydują się nie przedłużać dzierżawy, proszone są o wizytę w kancelarii parafialnej i złożenie pisemnego oświadczenia o „likwidacji grobu”.

Ubezpieczenie nagrobków

Każdego roku słyszymy o odnotowywanych na polskich cmentarzach przypadkach kradzieży i aktów wandalizmu.

Informujemy zainteresowanych, że zgodnie z przepisami teren cmentarza jest ubezpieczony, ale nie wchodzą do tegoż ubezpieczenia nagrobki. Wykupienie miejsca na określony czas zobowiązuje dzierżawcę do utrzymania go w należytej czystości i porządku oraz daje możliwość przyozdabiania go pomnikiem, płytą nagrobną, itp.

Aby zabezpieczyć się w razie zdarzeń kradzieży i wandalizmu warto zdecydować się na wykupienie polisy ubezpieczającej nagrobki. Wszystkie liczące się towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie podobne oferty. Warto więc się tym zainteresować i pomyśleć o takim właśnie zabezpieczeniu pomników na grobach swoich bliskich.

Informacje dotyczące cmentarza

Parafia nie wysyła powiadomień pocztą, bo nie ma takiego obowiązku, a poza tym po wielu latach ciężko byłoby dotrzeć do zainteresowanych osób. Nie mamy ich adresów.

Często bywa tak, że osoby odpowiedzialne za grób po prostu zapominają o tym, że wygasa opłata za miejsce na cmentarzu.

  1. Bardzo dziękuję rodzicom młodzieży bierzmowanej oraz rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za dar ołtarza w postaci peleryn dla zespołu dziecięcego naszej parafii Bożych Nutek.

  1. W czwartki zapraszamy na adoracje Najświętszego Sakramentu bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej do 19.30.

  1. W obecnym, trudnym czasie pandemii, który przeżywamy, tym bardziej potrzebujemy Bożego umocnienia. Możemy nawiedzić kościół na indywidualną modlitwę. Pozostaje on otwarty od rana od g. 6.00 do g. 19.00 wieczorem (drzwi od ul. Letniej)

  1. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy posprzątali kościół na dzisiejszą niedzielę.

  1. Prasa katolicka do nabycia w kruchtach kościoła. Zachęcamy do zakupu i lektury.

  1. Solenizantów i jubilatów otaczamy naszą życzliwością i powierzamy opiece Matki Bożej.

W tym tygodniu patronują nam:

  • 29 VI – święci Apostołowie Piotr (†około 64 lub 67) i Paweł (†około 67 lub 66), dwa największe filary Chrystusowego Kościoła; obaj byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa swoje życie, również w Rzymie są ich relikwie.

  • 3 VII – św. Tomasz Apostoł (†67), należał do grona Dwunastu powołanych przez Pana Jezusa, zaniósł Ewangelię aż do Indii i tam poniósł śmierć męczeńską.

 

 

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Modlitwa papieża Leona XIII

Święty Michale Archaniele!

Wspomagaj nas w walce,

a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.

Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,

a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,

mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.