Uroczystość BOŻEGO NARODZENIA
25 Grudnia 2019r.
Msza w nocy
- „Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź z Panem Bogiem. Ta dobra nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w nocy braku nadziei, zwątpienia i lęku o przyszłość. Pełni wiary i radości świętujemy ten szczególny czas Bożego Narodzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Syn Boży. Niech Boża radość i miłość wypełniają kolejne dni naszego świętowania i całą naszą, nieraz trudną, codzienność.Wraz z całą kapłańską wspólnotą życzymy Wam, Drodzy Parafianie, Waszym Gościom i wszystkim obecnym w świątyni, wszelkich Bożych łask oraz przepięknych świątecznych dni w gronie najbliższych.
- Tą nocną Mszą Świętą zwaną Pasterką rozpoczęliśmy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego, niezwykle bogaty w znaki Bożej obecności, który będzie trwał do niedzieli Chrztu Pańskiego, 12 stycznia.
- W dni świąteczne zapraszam wszystkich na Msze Święte do naszej parafialnej świątyni. Msze Święte w dzień Bożego Narodzenia i w drugi dzień świąt jak w każdą niedzielę.
- Starajmy się kontemplować radosną tajemnicę narodzin Syna Bożego. Zachęcam wszystkich, zwłaszcza dzieci, do gromadzenia się przy betlejemskim żłóbku, aby wspólnie śpiewać piękne polskie kolędy i pastorałki. Niech rozbrzmiewają one także w naszych domach, podczas świątecznych spotkań z najbliższymi – nie wstydźmy się tej pobożności, jest ona przecież wyrazem naszej wiary.
Msza w dzień
- Podczas dzisiejszej Mszy Świętej z największą radością śpiewaliśmy „Chwała na wysokości Bogu…”. Słowami tego hymnu uwielbiliśmy Boga wszechmogącego za dar narodzin Syna, który stał się jednym z nas. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Syn Boży. Niech Boża radość i miłość wypełniają kolejne dni naszego świętowania i całą naszą, nieraz trudną, codzienność. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Przeżywajmy święta w gronie rodzinnym.
- Dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego. Msze Św. według porządku niedzielnego.
- Zachęcam do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą przede wszystkim z naszych serc.
- Oktawa Bożego Narodzenia jest bardzo bogata w liturgiczne wspomnienia. W drugi dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego tradycyjnie wspominamy Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. W piątek, 27 grudnia, wspominamy Świętego Jana Apostoła i Ewangelistę. Tego dnia błogosławimy wino. Uczynimy to podczas Mszy Świętej o godz. 7.00. W sobotę, 28 grudnia, wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników. Niech ten dzień będzie okazją do modlitw w intencji poszanowania nienarodzonego jeszcze życia. Błogosławieństwo niemowląt i małych dzieci na Mszy Świętej o godz. 18.00.
- W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie składamy ofiary do puszek na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i polskich wydziałów teologicznych. Polecam zbiórkę ofiarności Parafian.
- W piątek zgodnie z zapisem Kodeksu Prawa Kanonicznego tego dnia, należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
- Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do ubioru żłóbka oraz choinek w kościele i kaplicach. Dziękuję młodzieży, ministrantom, klerykom, ks. Tomaszowi i wszystkim zaangażowanym w przystrojenie naszego kościoła. Dziękuję państwu Janas za ofiarowane choinki. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w niezwykle dyskretny sposób przyczynili się do przygotowania naszej świątyni na Świąteczne dni. Dziękuję też Siostrze Lidii, za przygotowanie kolęd na Boże Narodzenie. Bóg zapłać! Bardzo dziękuję Chórowi i wszystkim parafialnym zespołom śpiewaczym za piękny śpiew kolęd, za trud przybywania na liczne próby. Bóg zapłać! Dziękuję Siostrze Wiktorii za wiele godzin pracy poświęconych w przygotowanie świąt.
- W najbliższym czasie w naszej parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Niech będzie to okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej wspólnoty parafialnej. Składane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby naszej parafii. Program kolędy jest wywieszony w gablocie parafialnej.Serdecznie prosimy o przygotowanie wody święconej.
Porządek kolędy jest następujący:
Piątek 27.12.2019 – Od godz. 900: Orpelów (od przejazdu kolejowego do starej szkoły) i Orpelów Numerki I
Sobota 28.12.2019 – Od godz. 900: Barycz i Ostrów
Poniedziałek 30.12.2019 – Od godz. 900: Orpelów Niewólka, Orpelów Numerki II
- W przyszłą niedzielę, 29 grudnia, przypada święto Świętej Rodziny Nazaretańskiej: Jezusa, Maryi i Józefa. Przez wstawiennictwo Świętej Rodziny będziemy prosili o świętość i pokój w naszych rodzinach. Niech każda rodzina z naszej wspólnoty parafialnej będzie solą dla ziemi.
- Rodzinne parafialne kolędowanie w Kolumnie. 29 grudnia, już za tydzień, w Niedziele Świętej Rodziny odbędzie się w naszym kościele rodzinne śpiewanie kolęd w wykonaniu – UWAGA – naszej parafialnej publiczności!!! Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, dziadków i wszystkich, którym śpiew polskich kolęd i pastorałek jest bliski. Jak to będzie wszystko przebiegać? Przyjdź i zobacz! Niedziela Świętej Rodziny, 29 grudnia, godz. 16.30. Serdecznie zapraszamy.
- W przyszły wtorek ostatni dzień 2019 roku. Nabożeństwo na zakończenie Starego Roku zostanie odprawione o godz. 17:30a po nim Msza Święta.
- Spotkanie opłatkowe dla ministrantów, Bożych Nutek, scholi młodzieżowej i dziecięcej w sobotę 4 stycznia 2020r. o godz. 16.00
- Spotkanie opłatkowe dla Żywego Różańca, Wieczernika modlitw za kapłanów, Towarzystwa Przyjaciół WSD w Łodzi, uczestników katechezy dla dorosłych, chóru i innych grup w niedzielę 5 stycznia 2020r. o godz. 15:00.
- Spotkanie opłatkowe dla chóru i zespołu Rolnicza Band w poniedziałek 6 stycznia 2020r. o godz. 15.00.
- Przypominamy mieszkańcom, o obowiązku noszenia odblasków, po zmierzchu na nieoświetlonych drogach, oraz poza terenem zabudowanym, aby być widocznym dla kierowców. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.
- Za ofiary złożone w dniu dzisiejszym na tacę serdecznie dziękujemy drogim parafianom i miłym gościom.
Modlitwa do św. Michała Archanioła
Modlitwa papieża Leona XIII
Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.
