Ogłoszenia parafialne, Niedziela Najświętszej Trójcy, 26 maja 2024r.

Niedziela Najświętszej Trójcy

26 Maja 2024r.

  1. Dzisiaj zbiórka ofiar do puszek na kolonie letnie dla dzieci organizowanych przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej

  1. Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy, w której Kościół wyznaje wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach. Ta prawda wiary przekracza możliwości naszego rozumu i pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Najprostszym jej wyznaniem jest modlitwa „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu (…), a także znak krzyża. Dziś kończy się okres wielkanocnej Komunii Świętej.

  1. Dzisiaj uczniowie klas czwartych przeżywać będą rocznicę swojej I Komunii Świętej podczas Mszy Św. o godz. 10:30. Módlmy się za nie, aby miały ciągłe pragnienie spotykania się z Panem Jezusem w Komunii Świętej. Pomagajmy młodemu pokoleniu w zbliżaniu się do Pana naszym prawdziwie chrześcijańskim życiem, dobrym przykładem i odważnym świadectwem wiary.

  1. Dzisiaj zapraszamy o godzinie 12:00 na Mszę Świętą, pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Władysława Ziółka z racji Jubileuszu 75-lecia istnienia naszej Parafii i w 20 rocznicę od jej konsekracji.

  1. Dzisiaj również święto naszych kochanych mam. Wyrażamy im naszą wdzięczność przez modlitewną pamięć czy skromne upominki.

  1. Jutro Msza Święta o godz. 18.00 w intencji ks. Wojciecha z racji 24 rocznicy święceń kapłańskich a we wtorek o godz. 18.00 w intencji ks. Piotra Kępniaka z racji 13 rocznicy święceń kapłańskich. Serdecznie zapraszamy.

  1. W najbliższy czwartek, 30 maja, w liturgii będziemy celebrowali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszego narodu. Udział w procesji eucharystycznej jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, że jest w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo. Msze Święte odprawimy o godz. 7:30, 9:00, 10:30 i 18:00. Centralna Uroczystość parafialna rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10:30, po której – wyjdziemy w procesji i przejdziemy ulicami: Letnią, Wileńską, Komuny Paryskiej, Jagiełły i Letnią powrócimy na plac kościelny, gdzie przy krzyżu misyjnym otrzymamy końcowe błogosławieństwo.

  1. O przygotowanie ołtarzy proszę:

I ołtarz – młodzież Nazaretańską wraz z rodzinami ze Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny pod okiem s. Claretty i ks. Zbigniewa

II ołtarz– druhów z OSP pod opieką ks. Leona

III ołtarz – rodziców dzieci pierwszokomunijnych oraz kleryków przy wsparciu s. Kanizji i ks. Piotra

IV ołtarzORPELÓW, a czuwać będzie ks. Wojciech

  1. Zachęcamy Dziewczynki chętne do sypania kwiatów podczas procesji Bożego Ciała i prosimy, aby były w strojach liturgicznych. Jutro o godz.17.00 próba sypania kwiatków.

  1. (Jednocześnie zwracam się z prośbą o pomoc w przygotowaniu odpowiedniej ilości kwiatków do sypania, kwiatów potrzeba dużo i teraz na procesję i na oktawę i na odpust parafialny. Można przynosić płatki kwiatów z naszych ogrodów w siatkach do kościoła – Bardzo Dziękuję za wszelką pomoc i wyrozumiałość).

  1. O czynny udział w procesji prosimy: Asystę kościelną, grupy parafialne ze swoimi sztandarami, zapraszamy chętnych do niesienia sztandarów, chorągwi i feretronów, wszystkich ministrantów, lektorów i ministrantów seniorów; dzieci w strojach komunijnych, dzieci sypiące kwiaty i wszystkich wiernych. Dzieci w strojach komunijnych niech zajmą miejsca w ławkach w kościele przed godz. 10:30. Wszyscy zadbajmy w tym dniu o udział we Mszy Świętej, gdyż jest to podstawowym obowiązkiem katolika. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w naszej parafialnej procesji. Nasza szczególna prośba, aby nie parkować samochodów w bramie i jej otoczeniu od ul. Letniej. Zadbajmy, by przy ołtarzach były piękne kwiaty a trasa procesji i otoczenie kościoła, jak co roku, pięknie udekorowane.

  1. Już teraz wyrażam wdzięczność całemu orszakowi procesyjnemu, liturgicznej służbie ołtarza, klerykom, chórowi, scholi dziecięcej i młodzieżowej, zespołowi Rolnicza Band, straży pożarnej, policji, grupom parafialnym, wszystkim, dzięki których pracy i zaangażowaniu ten dzień będzie dla nas niezwykły, pełen chwały Bożej i błogosławieństwa Bożego.

  1. W oktawie Bożego Ciała o godz. 17.15 Nieszpory o Najświętszym Sakramencie, Litania oraz procesja eucharystyczna wokół naszego kościoła.

  1. W pierwszy piątek miesiąca nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy Świętej o godz. 7.00. Spowiedź rano i od godz. 16.00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy Świętej o godz. 7:00i potrwa do godz.18:00. Po południu Msze Święte o godz. 16:30 i 18:00. Chorych z Komunią Św. odwiedzimy w piątek od godz. 8:00. Z racji spowiedzi kancelaria popołudniu będzie nieczynna.

  1. Do końca maja trwa nabożeństwo majowe w naszym kościele. Zachęcamy do licznego udziału. W piątek, 31 maja, przypada uroczystość Matki Bożej Łaskiej, Głównej Patronki Miasta i ostatni dzień wspólnego śpiewania Litanii Loretańskiej. Natomiast w sobotę, 1 czerwca, rozpoczniemy nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa: to sobotnie połączymy z różańcem wynagradzającym ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny o godz. 7.30 rano.

  1. Pielgrzymka autokarowa na Jasną Górę na Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca odbędzie się w najbliższą sobotę 1 czerwca 2024r.. Wyjazd o godz. 7.00 sprzed naszego kościoła. Są jeszcze wolne miejsca.

  1. W sobotę także Międzynarodowy Dzień Dziecka. Organizujemy parafialny jego obchód przez niedzielny piknik, na który zapraszamy wszystkie dzieci i ich najbliższych. Początek w niedzielę, 2 czerwca, o godz. 16.00.

  1. W sobotę, 31 maja obchodzić będziemy uroczystość poświęcenia naszego kościoła, której dokonał ks. Abp Władysław Ziółek w 2004 roku.

  1. W przyszłą niedzielę 2 czerwca o godz.11.40 modlitwa rodzin za rodziny w kaplicy Matki Bożej.

  1. W przyszłą niedzielę z racji pikniku – nabożeństwo czerwcowe po Mszy świętej o godz. 12.00 i procesja eucharystyczna

  1. W piątek 7 czerwca zapraszam na wydłużoną adorację Najświętszego Sakramentu z racji Święta Eucharystii. Wystawienie Najświętszego Sakramentu bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej i potrwa przez całą noc. Zakończenie adoracji przed Mszą Świętą o g. 6.30. Bardzo proszę poszczególne grupy parafialne o włączenie się do adoracji i wyznaczenie na poszczególne godziny nocne osób adorujących Pana Jezusa.

  1. W naszej świątyni nabożeństwo majowe (czerwcowe) od niedzieli do piątku o godz. 17.30, w sobotę o godz. 7.30 rano.

  1. Codziennie w godz. 7.30 – 17.30 jest otwarta kaplica Miłosierdzia Bożego, zapraszamy na modlitwę.

  1. W każdy czwartek po Mszy Świętej wieczornej (ok. 18.40) do 19.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

  1. W dzień powszedni  wieczorem spowiadamy codziennie przed  Mszą Świętą od godziny 17:40 do 17:55. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy Świętej wieczornej.

  1. W przyszłą niedzielę zbiórka ofiar do puszek na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

  2. Data I Komunii Świętej w parafii wKolumnie jest w stałym terminie w III niedzielę maja a Rocznica w IV niedzielę maja.

Rok

Data I Komunii Świętej

2025

18 maja

2026

17 maja

2027

16 maja

  1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę gospodarczą w kwocie,- zł oraz za wpłaty na konto bankowe. Ofiara od rodziców dzieci pierwszokomunijnych na okna zł Ofiary na okna: . Do tej pory na okna zebraliśmy w sumie,- zł.

  1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

  1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

  1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

  1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności:

+ Emilia Tokarska, l. 89.

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

  1. Duszpasterstwo Rodzin AŁ zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny w niedzielę 26 maja. Rozpoczęcie Mszą św. pod przewodnictwem bpa Marka Marczaka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP na Placu Kościelnym w Łodzi o godz. 14.00. Około godz. 15.00 wyjście Marszu w kierunku Parku na Julianowie. Na miejscu piknik rodzinny, wspólna zabawa, dmuchańce i inne atrakcje. O godz. 16.15 koncert Małego Chóru Wielkich Serc.

  2. Pragniemy poinformować, że 2 czerwca 2024 roku bp Ireneusz Pękalski będzie obchodził złoty jubileusz święceń prezbiteratu. Z tej racji w sobotę 1 czerwca o godz. 12.00 w bazylice archikatedralnej celebrowana będzie Msza św. w intencji Jubilata. Do wspólnej modlitwy zapraszamy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich.

  3. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają różańce jako znak wspólnej modlitwy o powołania, będzie sprawowana 7 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.

  4. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekrutację na rok akademicki 2024/2025. Odbędzie się ona w tym roku tylko w jednym terminie: 13 września 2024 r. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o odwiedzenie strony internetowej lub facebookowej Seminarium. Link do informacji rekrutacyjnych: https://wsd.lodz.pl/rekrutacja-na-rok-2023-2024/

  5. 5. Pomimo pojawienia się w ostatnich miesiącach „burzy” wokół nauczania religii w szkole, głosy niektórych przedstawicieli obecnego rządu RP wskazują, że religia, choć raczej w okrojonym wymiarze godzin, pozostanie w szkole. Wynika to m.in. z art. 53 ust. 4 Konstytucji RP i z zapisów zawartego Konkordatu w 1993 roku.

Instytut Teologiczny w Łodzi ogłasza kolejną rekrutację na studia niestacjonarne.

  • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;

  • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry).

Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).

  1. Rekrutacja do Studium Organistowskiego w roku akad. 2024/25 odbędzie się 20 czerwca
    2024 r
    . od godz. 17.00 w siedzibie Studium, ul. Zgierska 123. Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do wykonywania funkcji organisty kościelnego. Zajęcia realizowane są w cyklu 5-letnim. W indywidualnych przypadkach kandydat może być przyjęty na rok wyższy. Dotyczy to także już zatrudnionych organistów, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje muzyczno-liturgiczne. Informacje u duszpasterzy, na stronie archidiecezji łódzkiej i Studium.

  2. Zbliża się Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej, który odbędzie się 15 czerwca 2024 r. Ksiądz Kardynał zaprasza wszystkich wiernych oraz wszystkie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia i grupy parafialne z terenu archidiecezji. W programie:

  • 10.00 – Msza św. z uwielbieniem – archikatedra,

  • 11.30 – darmowy posiłek dla wszystkich, po nim w namiotach: prezentacja wspólnot oraz zabawy integracyjne (dmuchańce, bańki, eurobungee, itp.) – plac katedralny,

  • 13.00 – dialog z kard. Grzegorzem Rysiem „Marzenie o Kościele” – mała aula Wyższego Seminarium Duchownego,

  • 14.30 – koncert zespołu TGD – plac katedralny.

Od godz. 11.30 – możliwość zwiedzania z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Muzeum Archidiecezjalnego.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 27 maja – św. Paweł VI, papież, który dokończył rozpoczęty Sobór Watykański II i podjął realizację jego postanowień, a który zapoczątkował też dzieło pielgrzymowania do wspólnot kościelnych w wielu krajach.

We wtorek, 28 maja – bł. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, który odegrał znaczącą rolę w najnowszej historii naszego narodu i Kościoła w Polsce, stał się prawdziwym interrexem – przywódcą narodu polskiego, można powiedzieć nawet ojcem i doskonałym pedagogiem.

W środę, 29 maja – św. Urszula Ledóchowska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, która podjęła się kształtowania właściwych postaw u młodego pokolenia.

W sobotę, 1 czerwca – św. Justyn, filozof i męczennik, który po przyjęciu wiary chrześcijańskiej stał się gorliwym jej obrońcą i dzięki któremu posiadamy pierwsze opisy przebiegu Eucharystii.

Módlmy się za naszą parafię:

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Na prośbę parafian podaję nr konta

(Nr konta parafialnego PKO BP, oddział w w Łasku: 52 1020 3437 0000 1802 0065 5415).