Ogłoszenia parafialne, 1 Niedziela Adwentu, 3 grudnia 2023r.

1 Niedziela Adwentu

3 Grudnia 2023r.

 

 1. W dzisiejszą, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, nowy rok kościelny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Rozpoczynamy również okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana – to nie jest tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, lecz również jest to przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

 1. Dzisiaj Modlitwa za rodziny o godz.11.40 w kaplicy Matki Bożej

 1. Dzisiaj w kruchtach kościoła można pomóc potrzebującym kupując czekoladowe Mikołaje w cenie 6,- zł. Jest to akcja Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły w Kolumnie.

 1. Odczytywana dzisiaj Ewangelia wzywa nas do czujności i modlitwy. Weźmy ją zatem głęboko do serca i zaangażujmy się całkowicie w to adwentowe oczekiwanie. Niech pomocą w tym będą tradycyjne adwentowe nabożeństwa, czyli Msze roratne, na które serdecznie zapraszamy każdego poranka o godz. 6.30.

 1. RORATY – Msze Święte o Matce Bożej w Adwencie, będziemy odprawiali w dni powszednie codziennie o godz. 6:30. Natomiast następna Msza święta będzie w Adwencie odprawiana o godz. 7.15.

 1. Postarajmy się, aby głęboko przeżyć okres Adwentu, aby nie była to tylko codzienna krzątanina i gonitwa w przedświątecznych przygotowaniach, lecz aby Adwent stał się czasem prawdziwego przygotowania na spotkanie z Tym, który stał się jednym z nas dla naszego zbawienia. Może warto przystroić odpowiednio nasze domy i mieszkania w adwentowy wieniec z czterema świecami, powrócić do wspólnej, rodzinnej modlitwy czy skorzystać z sakramentu pojednania.

 1. W poniedziałek, 4 grudnia, z racji przypadającego liturgicznego wspomnienia Świętej Barbary, modlimy się szczególnie w intencji ludzi ciężkiej pracy oraz tych, którzy pracy poszukują.

 1. Chcemy powołać grupę synodalną w naszej parafii na temat funkcjonowania i działalności naszej parafii, dlatego wszystkich chętnych młodych i starszych zapraszam na pierwsze spotkanie w najbliższy wtorek o godz. 18.45 do Sali w dolnym kościele. Wejście boczne do kościoła od ul. Krasickiego.

 1. W środę, 6 grudnia wspomnienie Świętego Mikołaja. Przy okazji tego wspomnienia podejmijmy refleksję na temat naszego zaangażowania w dzieła charytatywne. Choćby doroczne „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. To ekumeniczna akcja pomocowa, która finansuje wiele form wsparcia potrzebujących dzieci, jak ich wakacyjny wypoczynek, posiłki i stypendia, leczenie i rehabilitację itp.

 1. W środę po Mszy Świętej o 18.00 spotkanie modlitewne w kaplicy Miłosierdzia Bożego

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Podczas Mszy Świętej o godz. 7.15 podziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, będziemy prosili o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy, także z naszej wspólnoty parafialnej. Po nabożeństwie spotkanie z Wieczernikiem Modlitwy za Kapłanów i Towarzystwem Przyjaciół WSD w Sali dolnego kościoła.

 1. W piątek, 8 grudnia, będziemy świętować Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy na Msze Święte, podczas których będziemy prosić Maryję o pomoc w walce z pokusami i grzechem, o pomoc w walce o czystość serca oraz o pokorne poszukiwanie i pełnienie woli Bożej w życiu. W ów piątek, z racji uroczystości Niepokalanego Poczęcia, nie obowiązuje nas piątkowy post jakościowy.

 1. Zapraszamy wszystkich parafian do wspólnej modlitwy w godzinie łaski. Już w najbliższy piątek 8 grudnia do kaplicy Miłosierdzia od godz. 12.00 do 13.00. Skorzystajmy z tego wielkiego daru, jaki daje nam Maryja.

 1. W przyszłą niedzielę – w drugą niedzielę adwentową będziemy szczególnie się modlić w intencji naszych braci i sióstr katolików na Wschodzie, a także będziemy mogli wspomóc ich naszą ofiarą materialną.

 1. W przyszłą niedzielę rozpoczynają się Rekolekcje Adwentowe. Program w gablocie. Rekolekcjom będzie przewodniczył ks. Piotr Kochanowicz.

 1. Siostry nazaretanki wraz ze Stowarzyszeniem Najświętszej Rodziny zapraszają wszystkich chętnych na Eucharystię, konferencję oraz wspólnie spędzony czas w przyszłą niedzielę na godz.14:20 do naszego kościoła.

 1. Serdeczne słowa podziękowania składamy na ręce wszystkich, którzy odpowiadają sercem i przygotowali „Charytatywną Tytkę” na rzecz ubogich i ofiarowali im przygotowane dary materialne i dziękujemy tym, którzy jeszcze te Tytki przyniosą. W piątek 15 grudnia w godz. od 10:00 – 12:00 będą wydawane dary w Tytkach Miłosierdzia. Dlatego prosimy o zgłaszanie do piątku 8 grudnia w kancelarii osób potrzebujących, dla których takie wsparcie wspólnoty jest niezbędne. Wyrazy wdzięczności za ogrom pracy w przygotowaniu i wydawaniu paczek przekazujemy wszystkim tym paniom, które poświęcają swój czas i siły, aby dary te dotarły do potrzebujących osób.

 1. Pragniemy poinformować, że nasza parafia, Rodziny Nazaretańskie, Młodzież Nazaretańska w dniu 17 grudnia o godz. 15.00 organizują V Wigilię dla Samotnych. Osoby, które w Wigilię Bożego Narodzenia będą same zapraszamy do wspólnego stołu. Zgłaszać się można w kancelarii parafialnej lub w zakrystii do piątku 8 grudnia br. włącznie. Rozejrzyjmy się wokół siebie i pomóżmy tym, dla których osobiste zgłoszenie swojego udziału będzie trudnością.

 1. W naszym kościele stanęło drzewko szczęścia z serduszkami. Gotowe prezenty, z naklejonymi białymi serduszkami, prosimy przynosić i stawiać w pobliżu drzewka szczęścia do środy 13 grudnia.

 1. W każdy piątek o 18:45 zapraszamy na krąg biblijny zarówno dorosłych jak i dzieci. Podczas spotkania rozważamy Słowo Boże metodą lectio divina, natomiast dzieci w tym czasie w salce obok będą miały zapewnioną opiekę. Zapraszamy serdecznie

 1. W gablocie i na stronie internetowej parafii podany jest terminarz przygotowań do I Komunii Świętej oraz spotkań z rodzicami.

 1. Katechezy dla narzeczonych przygotowujących się do sakramentu małżeństwa odbywają się w naszej parafii we wszystkie soboty Wielkiego Postu.

 1. W dzień powszedni, wieczorem spowiadamy codziennie przed Mszą Świętą od godziny 17:40 do 17:55. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy Świętej wieczornej.

 1. I Komunia Święta w naszej parafii jestw III niedzielę maja a Rocznica w IV niedzielę maja.

 1. W każdy czwartek po Mszy Świętej wieczornej (ok. 18.40) do 19.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

 1. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na Kościół na Wschodzie.

 1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę oraz za wpłaty na konto parafialne.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć świece Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz kalendarze.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności:

+ Irena Dębska, l. 94

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Duszpasterstwo Kobiet AŁ zaprasza kobiety do ogólnopolskiej modlitwy w intencji kobiet, która odbędzie się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia) w kilku parafiach naszej archidiecezji:

 • Łódź: Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38), godz. 18.00,

 • Tomaszów Mazowiecki: Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego, godz. 18.00,

 • Pabianice: Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego, godz. 18.00,

 • Aleksandrów Łódzki: Kościół św. Archaniołów Rafała, Michała i Gabriela, godz. 18.00,

 • Wolbórz: Kościół św. Mikołaja Biskupa, godz. 18.00,

 • Zgierz: Kościół św. Katarzyny Aleksandrowskiej, godz. 17.30.

 1. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza na adwentowe rekolekcje akademickie, które rozpoczną się w II Niedziele Adwentu (10 grudnia) Mszą św. o godz. 19.00 w łódzkiej archikatedrze i potrwają do środy. Rekolekcje poprowadzi ks. Piotr Niedzielski.

 2. Rekolekcje adwentowe dla Łodzi prowadzone przez kard. Grzegorza Rysia odbędą się

  w archikatedrze od 17 do 19 grudnia: niedziela – Msza św. z homilią, godz. 19.00, poniedziałek i wtorek – Msza św. z homilią i konferencją, godz. 18.00.

 

Módlmy się za naszą parafię:

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 4 grudnia – św. Barbara, dziewica i męczennica, która patronuje osobom ciężko pracującym i narażonym na utratę życia.

Również w poniedziałek, 4 grudnia – św. Jan Damasceński, kapłan i doktor Kościoła, wybitny herold prawdy o wniebowzięciu Maryi.

W środę, 6 grudnia – św. Mikołaj, biskup Miry, znany z wielkiej hojności i szczodrobliwości.

W czwartek, 7 grudnia – św. Ambroży, biskup Mediolanu i doktor Kościoła, kaznodzieja i autor wielu hymnów liturgicznych; pszczelarze upatrują w nim swojego wielkiego orędownika.