Ogłoszenia parafialne 1 Niedziela Wielkiego Postu, 18 lutego 2024r.

1 Niedziela Wielkiego Postu

18 Lutego 2024r.

 

 1. Dzisiaj taca gospodarcza

 1. Dzisiaj o g. 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

 1. Dzisiaj Siostry nazaretanki wraz ze Stowarzyszeniem Najświętszej Rodziny zapraszają wszystkich chętnych na Eucharystię, konferencję oraz agapę na godz.14:20 do naszego kościoła.

 1. Informacja dla Rodziców dzieci pierwszokomunijnych:

 2. Dzisiaj o godz. 10.30 poświęcenie świec

 3. Spotkanie dla rodziców odbędzie się we wtorek 20 lutego o godz. 18.45.

 1. Rokrocznie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus, który zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy, uczy nas sztuki zwyciężania w pokusie. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary nas umacnia w naszych zmaganiach ze złem…

 1. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia rozpoczętego czasu Wielkiego Postu – różne umartwienia bądź dobre postanowienia mogą w tym pomóc. Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty dziś dobiegają końca, ale warto i trzeba rozwijać w sobie ducha umartwienia, do czego bardzo zachęcamy.

 1. W Środę Popielcową rozpoczęła się kolejna edycja akcji Jałmużna Wielkopostna – w kruchtach kościoła zostały wyłożone skarbonki Jałmużny Wielkopostnej. Do specjalnie przygotowanych kartonowych skarbonek można składać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności. Akcja trwa do Niedzieli Palmowej, a naszą jałmużnę postną przyniesiemy w procesji z darami podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

 

 1. W Wielkim Poście zapraszamy na:

 2. w piątki na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 7.30 rano oraz o 17:15 z zaproszeniem dzieci i o 19.00 z zaproszeniem młodzieży.

 3. a w niedziele na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15.

 1. Najbliższa niedziela, 25 lutego, będzie Niedzielą Ad Gentes – Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zapraszamy do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej w intencji wszystkich pracujących na misjach.Ofiary składane do puszek przeznaczone są na potrzeby misjonarzy.

 1. Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się w niedzielę 3 marca. Poprowadzi je Krzysztof Górski – doktorant, studiujący w Rzymie. Otoczmy go modlitwą i zaplanujmy sobie czas, prace i obowiązki w taki sposób, by cała rodzina mogła się przygotować do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Program rekolekcji w gablocie parafialnej.

 

 1. Rekolekcje szkolne dla Szkół Podstawowych odbędą się w dniach 6 – 8 marca 2024r. Rekolekcjom będzie przewodniczył dr Adam Pawlak, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Program rekolekcji w gablocie parafialnej.

 

 1. W sobotę 17 lutego 2024r. o godz. 16:30 w sali w dolnym kościele (wejście od ul. Krasickiego) rozpoczęła się w naszej parafii katecheza przedmałżeńska. Wszystkich, którzy zamierzają w tym roku zawrzeć sakrament małżeństwa a nie ukończyli jeszcze nauk przedmałżeńskich zapraszamy.

 1. Najważniejszymi Świętami w Kościele jest Święte Triduum Paschalne /Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania/ – wśród tych dni najważniejsze miejsce zajmuje Wigilia Paschalna sprawowana w naszym kościele w sobotę o godz. 2000. Zgodnie z przepisami liturgicznymi ta właśnie Msza Święta powinna być sprawowana po zachodzie słońca i po niej właściwe miejsce zajmuje procesja rezurekcyjna. Dlatego w naszej parafii tak uczynimy. Na liturgię tej nocy o g. 20.00 wszyscy przynosimy ze sobą świece. Podczas Liturgii tej nocy będzie pobłogosławienie wody, którą będzie można wziąć do swoich domów. Do udziału we Mszy Świętej Wielkiej-Nocy o g. 20.00, zakończonej procesją rezurekcyjną zapraszamy strażaków, asystę, chór, schole, ministrantów i poczty sztandarowe.  Jednocześnie informujemy, że w Wielkanoc o godz. 600 będzie odprawiona Uroczysta Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego a po niej zwykła procesja eucharystyczna w kościele.

 1. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Niedzieli Trójcy Świętej). Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia przed i podczas Mszy jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

 1. W czwartek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Przyjdźmy w tym dniu, jeśli mamy możliwość, na Mszę Świętą, a przede wszystkim pamiętajmy w modlitwie o Następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie

 2. Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki zaprasza na drugi Rejonowy Synodalny Dzień́ Skupienia, który odbędzie się w sobotę 24 lutego 2024 r. Prosimy o przybycie z każdej parafii co najmniej dwóch osób oraz księdza, jednak zaproszeni są̨ wszyscy diecezjanie, a zwłaszcza ci, którzy z rożnych względów nie mieli jeszcze możliwości włączenia się̨ w pracę „Synodów” parafialnych. W każdym z trzech miejsc spotkania będzie uczestniczył biskup. W programie: spotkania w grupach, Msza święta i wspólny posiłek. Dzień́ skupienia dla naszego rejonu odbędzie się̨ w: AleksandrowieŁódzkim, w godz. 10.00-13.30 – Kościół pw. św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, ul. Wojska Polskiego 3. Gdyby ktoś chciał jechać proszę o kontakt z ks. Proboszczem.

 1. W przyszłą niedzielę taca na budowę kościołów Archidiecezji Łódzkiej

 1. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

 1. Przypominamy mieszkańcom, o obowiązku noszenia odblasków, po zmierzchu na nieoświetlonych drogach, oraz poza terenem zabudowanym, aby być widocznym dla kierowców. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

 1. W dzień powszedni  wieczorem spowiadamy codziennie przed  Mszą Świętą od godziny 17:40 do 17:55. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy Świętej wieczornej.

 1. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu zbieramy według tradycji, która jest od wielu lat w naszej parafii.

 1. W kruchtach są do wzięcia przygotowane ankiety na temat naszej parafii, zachęcamy do wzięcia, wypełnienia i wrzucenia do skrzynek w kruchtach kościoła.

 1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę oraz za wpłaty na konto bankowe parafialne. (Nr konta parafialnego PKO BP, oddział w w Łasku: 52 1020 3437 0000 1802 0065 5415). Ofiary na okna: zł.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności:

+ Barbara Szymalak, l. 69

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki zaprasza na drugi Rejonowy Synodalny Dzień Skupienia, który odbędzie się w sobotę 24 lutego 2024 r. Prosimy o przybycie z każdej parafii co najmniej dwóch osób oraz księdza, jednak zaproszeni są wszyscy diecezjanie, a zwłaszcza ci, którzy z różnych względów nie mieli jeszcze możliwości włączenia się w pracę „Synodów” parafialnych. W każdym z trzech miejsc spotkania będzie uczestniczył biskup. W programie: spotkania w grupach, Msza św. i wspólny posiłek. Dzień skupienia odbędzie się w:

 • Łodzi, w godz. 30-14.00– Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, ul. Nawrot 104,

 • Aleksandrowie Łódzkim, w godz. 10.00-13.30 – Kościół pw. Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, ul. Wojska Polskiego 3,

 • Piotrkowie Trybunalskim, w godz. 10.00-13.30 – Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Armii Krajowej 19.

 1. Katolicka Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi zaprasza na Drzwi Otwarte 24 lutego w godz. 10.00-12.00. W planie zwiedzanie obu szkół i ośrodka sportowego, spotkanie z nauczycielami i uczniami. Zachęcamy także do kontaktu telefonicznego (42 613-18-60). Informacje o szkołach znajdują się na stronach internetowych www.katolik.edu.pl oraz www.facebook.com/katoliklodz.

 2. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

 3. Kuria Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na organizowaną przez par. pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi prelekcję dotyczącą historii niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej, która odbędzie się 24 lutego o godz. 16.00 w sali przy Grocie Solnej (ul. Obywatelska 60). Prelekcję wygłosi Michał Hankiewicz, kierownik Działu Edukacji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi. Po prelekcji zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę św. celebrowaną w intencji dzieci – ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej.

 4. Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Łódzkiej zaprasza kandydatów, ministrantów, lektorów i ceremoniarzy na Wielkopostny Dzień Skupienia Ministrantów, który odbędzie się 2 marca 2024r w godz. 10.00-14.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. W programie: modlitwa i konferencja, program dla starszych i młodszych, Eucharystia i wspólny posiłek. Zgłoszenia udziału przyjmujemy do czwartku 29 lutego pod numerem telefonu: 508 816 084 lub adresem email: slo.archidiecezja.lodz@gmail.com.

 5. W związku ze zbliżającą się peregrynacją relikwii Rodziny Ulmów w naszej archidiecezji przesyłamy informacje przydatne w przygotowaniu, rozpropagowaniu i zagospodarowaniu czasu peregrynacji. Relikwie gościć będą w naszej archidiecezji przez jeden tydzień w następujących parafiach:

 • 9 marca, godz. 18.00 – Msza św. w bazylice archikatedralnej w Łodzi (szczególnie zaproszone są małżeństwa, rodziny i ruchy małżeńsko rodzinne) – kard. Grzegorz Ryś,

 • 10 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Zesłania Ducha Św. w Łodzi (szczególnie zaproszona jest młodzież) – kard. Grzegorz Ryś,

 • 11 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy w Zgierzu – bp Ireneusz Pękalski,

 • 12 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach – bp Marek Marczak,

 • 13 marca, godz. 17.00 – Msza św. w par. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie – abp Władysław Ziółek,

 • 14 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim – bp Ireneusz Pękalski,

 • 15 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim – bp Marek Marczak.

(16 marca – ok. godz. 12.00 zakończenie peregrynacji i przewiezienie relikwii do diecezji kieleckiej)

Peregrynacja w danej parafii będzie się rozpoczynała wniesieniem relikwiarza w procesji wejścia Mszy św. o godz. 18.00 (lub 17.00).

Módlmy się za naszą parafię:

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.