ogłoszenia parafialne 17 niedziela zwykła, 28 lipca 2019r.

17 Niedziela Zwykła

28 Lipca 2019r.

 

 

 1. W najbliższy czwartek rozpoczyna się sierpień, miesiąc wielu ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny, miesiąc pieszych pielgrzymek oraz trzeźwości narodu. Niech będzie to dar całkowitej lub czasowej abstynencji od wszelkich używek, zwłaszcza alkoholu. To dobra okazja, by ćwiczyć wolę i ducha.

 

 1. Również w czwartek będziemy przeżywać kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam o potrzebie modlitwy za naszą umiłowaną Ojczyznę, za tych, którzy za jej wolność oddali życie, oraz za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska.

 

 1. W piątek 2 sierpnia, dzięki św. Franciszkowi z Asyżu, możemy otrzymać odpust zupełny zwany odpustem Porcjunkuli. Każdy, kto nawiedzi kościół parafialny i odmówi w nim modlitwę „Ojcze nasz” i „Wierzę” oraz przyjmie Komunię Św. i pomodli się w intencjach wyznaczonych przez papieża, ponadto nie jest przywiązany do jakiegokolwiek grzechu, może zyskać odpust zupełny, który można ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych.

 

 1. W najbliższym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
  w czwartek:o godz. 7:00 Msza św. o powołania kapłańskie zakonne i misyjne, oraz w intencji Wieczernika modlitwy za kapłanów, a po niej nabożeństwo Godziny Świętej.

– w pierwszy piątek:spowiadamy rano i po obiedzie od 16.00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 7:00i potrwa do godz.18:00. Po południu msze św. o godz. 16:30i 18:00. Chorychz Komunią Św. odwiedzimy w piątek od godz. 8:00. Z racji spowiedzi kancelaria po południu będzie nieczynna. W sprawach pilnych prosić księdza z kościoła.

w pierwszą sobotę:o godz. 7:00 Msza św. i nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP.

 

 1. W Łodzi powstaje szkoła liderów wspólnot parafialnych. Podczas trzech semestrów archidiecezja przygotuje osoby świeckie wspierające duszpasterzy przy formacji sakramentalnej wiernych. Zapisy ruszą 1 sierpnia.

Szkoła Katechistów jest owocem trwającego od roku IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Ten trzy semestralny kurs teologii praktycznej ma pomóc wybranym ludziom świeckim – liderom grup parafialnych – jeszcze mocniej i bardziej kompetentnie zaangażować się w działalność w parafii.

– Szkoła dla katechistów to szkoła dla liderów, którzy będą mogli prowadzić zajęcia w małych grupach czy to dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, czy dla rodziców, zwłaszcza dzieci pierwszokomunijnych – tłumaczy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Ks. arcybiskup przypomina, że szkoła katechistów musi mieć trzy wymiary. – Pierwszy to wiedza teologiczna. Nie chodzi nam o studia magisterskie, ale o zdobycie przez przyszłego katechistę takich kompetencji, by mógł sam odpowiedzieć na wiele pytań, a jeśli nie będzie znał na nie odpowiedzi, by wiedział gdzie odesłać zainteresowanego. Po drugie, chodzi o nabycie umiejętności pracy w małej grupie, a więc nauka zarządzania i kierowania małą grupą, małym zespołem. Natomiast trzecim wymiarem jest własna formacja duchowa – żeby taki człowiek żył wiarą i Kościołem, a nie tylko potrafił o tym mówić – wskazuje łódzki pasterz.

Tok studiów w Szkole przewiduje zajęcia z zakresu Pisma Świętego, teologii dogmatycznej, duchowości, liturgiki, katechetyki, historii Kościoła, a także ma wzmocnić naturalne zdolności w budowaniu kontaktów międzyosobowych i w pracy z grupą. – Chcemy potraktować priorytetowo kształtowanie umiejętności praktycznych przyszłych katechistów: ich rozwój duchowy, bogactwo modlitwy Pismem Świętym, wtajemniczenie w przeżywanie liturgii, budowanie żywej relacji z Bogiem i z Kościołem – podkreślają organizatorzy studium.

Po ukończeniu Szkoły i zdaniu wymaganych egzaminów absolwent uzyska od arcybiskupa misję kanoniczną do głoszenia katechez dla dzieci, młodzieży i dorosłych w parafiach archidiecezji łódzkiej.

Do Szkoły mogą zapisać się osoby w wieku od 18 do 60 lat, skierowane przez swoich księży proboszczów. Nie muszą one posiadać wykształcenia teologicznego. Ważne, żeby ukończyły katechizację w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej

Rekrutacji do udziału w kursie dokonać można będzie w sekretariacie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej od 1 sierpnia.

 

 1. Wszystkim wyjeżdżającym w tym tygodniu na zasłużony wypoczynek życzymy szczęśliwej podróży, opieki Bożej i dobrego wypoczynku. Zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie. Odpoczywając nie zapominajmy o niedzielnej Mszy Świętej i codziennej modlitwie.

 

 1. PIESZA PIELGRZYMKA ZIEMI ŁASKIEJ, wyrusza w dniach 21-26 sierpnia na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się 1 sierpnia w kancelarii parafialnej łaskiej kolegiaty. Bliższe informacje na tablicy informacyjnej.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. W dniach 22-26 sierpniaw Niepokalanowie odbędzie się „Maxfestiwal”, czyli rekolekcyjne spotkanie młodych w duchu św. Franciszka z Asyżu i św. Maksymiliana. Franciszkanie zapraszają młodzież wraz z duszpasterzami, siostrami zakonnymi oraz opiekunami grup. Szczegóły oraz informacje o zapisach dostępne są na stronie www.maxfestiwal.pl
 2. Ośrodek Duszpasterski Policjiw Łodzi zaprasza 30 lipca 2019 r. o godz. 18.00do Bazyliki Archikatedralnej na Mszę św.sprawowaną pod przewodnictwem Ks. Bp. Ireneusza Pękalskiego w intencji Policji Państwowejz racji 100-lecia jej powstania. Po zakończonej liturgii na placu przed Katedrą odbędzie się Apel Okolicznościowy zakończony defiladą oraz prezentacją sprzętu policyjnego.
 3. 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiegojest sposobnością do oddania czci bohaterom, którzy oddali życie za wolną Polskę. Zapraszamy do udziału we Mszy św.sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Bp. Marka Marczaka w czwartek 1 sierpnia
  o godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej
  , gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego, kapłana Diecezji Łódzkiej, kapelana i męczennika Powstania Warszawskiego, żołnierza AK, który zginął 1 sierpnia 1944 roku w pierwszej godzinie toczących się walk.
 4. Ksiądz Biskup Józef Rozwadowski, czwarty ordynariusz w historii Diecezji Łódzkiej, pełnił posługę pasterską w latach 1968-1986. Zapraszamy w sobotę 3 sierpnia, w23. rocznicę śmierci,o godz. 18.00 doArchikatedry Łódzkiej na Mszę św. w Jego intencji celebrowaną pod przewodnictwem Ks. Bp. Marka Marczaka.
 5. Centrum Służby Rodziniezaprasza do skorzystania z:
 • bezpłatnej pomocy psychologicznejdla małżeństw/parw kryzysie, w ramach 3 edycji programu Małżeńskie SOS,
 • bezpłatnej grupy wsparciadla osób, które borykają się z problemem uzależnienia od alkoholuwśród najbliższych członków rodziny lub znajomych.

Zapisy do obu programów już trwają. Szczegółowe informacje o udzielanej pomocy dostępne są na stronie internetowej Centrum Służby Rodzinie.

 

 1. Przy wyjściu z kościoła można złożyć do czarnych puszek ofiarę na dzieła Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

 

 1. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy posprzątali kościół na dzisiejszą niedzielę.

 

 1. Prasa katolicka do nabycia w kruchtach kościoła. Zachęcamy do zakupu i lektury

 

 1. Solenizantów i jubilatów otaczamy naszą życzliwością i powierzamy opiece Matki Bożej.

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Modlitwa papieża Leona XIII

Święty Michale Archaniele!

Wspomagaj nas w walce,

a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.

Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,

a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,

mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.