Ogłoszenia parafialne, 19 Niedziela Zwykła, 8 sierpnia 2021r.

19 Niedziela Zwykła

8 Sierpnia 2021r.

 1. Przypominamy o przestrzeganiu przepisów higienicznych w z związku z epidemią koronawirusa. W kościele trzeba posiadać maski i dezynfekować dłonie.

 1. Dzisiaj ofiary składane na tacę przeznaczone są na budowę Centrum Studiów Jana Pawła II w Łodzi.

 1. Perspektywa wieczności jest niezwykła dla człowieka. „Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51) – usłyszeliśmy dzisiaj. Tak więc, nakarmieni przy ołtarzu Eucharystii, umocnieni słowem Chrystusa, odważnie kroczmy w codzienności, która jest drogą ku celowi, jaki wyznaczył nam Bóg. Sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń, dla wielu z nas jest to także czas abstynencji od alkoholu, by dać świadectwo życia w wolności i wspierać tych, którzy żyć w trzeźwości. Nie zapominajmy o tym, jak wielką moc ma nasze codzienne świadectwo, ponieważ naszym celem jest spotkanie z Bogiem w wieczności.

 1. Od czwartku rozpoczynamy czuwanie przy Chrystusie Eucharystycznym podczas adoracji przeżywając 40 godzinne nabożeństwo. W czwartek, piątek i sobotę o godz. 9:00 Msza Święta z homilią rozpocznie kolejny dzień adoracji. Wieczorem o 18:00 Msza Święta kończąca dzień czterdziestogodzinnego czuwania przy Chrystusie ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Zachęcamy od osobistej, indywidualnej modlitwy nawiedzając świątynię. Nie zapomnijmy o naszym nawróceniu w sakramencie pokuty. Nauki wygłosi ks. Zbigniew Wołkowicz, nowy odpowiedzialny za Rok Propedeutyczny Wyższego Seminarium Duchownego w naszej parafii.

 1. Zapraszamy w piątek na nabożeństwo fatimskie, które rozpocznie się bezpośrednio po Mszy Św. wieczornej modlitwą różańcową i procesją wokół kościoła.

 2. Msza Święta dziękczynna za posługę Sióstr Nazaretanek s. Dawidy, przełożonej, s. Aliny i s. Felicyty zostanie odprawiona w sobotę o godz. 9.00.

 1. W przyszłą niedzielę, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

 1. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.

 1. W przyszłą niedzielę Uroczystość odpustowa ku czci NMP Wniebowziętej. Msze Św. celebrowane według porządku niedzielnego zakończone będą błogosławieństwem ziół i kwiatów. O 12:00 suma odpustowa, podczas której podziękujemy Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Następnie procesją eucharystyczną zakończymy nasze modlitewne skupienie. Nawiedzając nasz kościół możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu). Uroczystościom odpustowym będzie przewodniczył ks. Radosław Krych.

 1. Uroczystość Wniebowzięcia NMP to także okazja, jak co roku, do wyrażenia Panu Bogu wdzięczności za tegoroczne plony. Mieszkańców Baryczy, Orpelowa i Poleszyna prosimy o przygotowanie wieńców dożynkowych, które zgodnie z tradycją naszej wspólnoty będą poświęcone bezpośrednio przed Sumą Odpustową o godz. 12:00 przy wejściu głównym. Wniesione procesyjnie przed ołtarz wieńce, zostaną złożone jako dziękczynienie za Bożą opiekę.

 

 1. Poświęcenie ziół i wianków podczas każdej Mszy Świętej przed błogosławieństwem. Do wspólnego świętowania i dziękczynienia zapraszamy drogich parafian i miłych gości.

 1. I doczekaliśmy się… W naszym kościele została zainstalowana piękna płaskorzeźba Świętego Józefa. 15 sierpnia, podczas Mszy Świętej Odpustowej o godz. 12.00 nastąpi jej poświęcenie. Obecność wizerunku św. Józefa w naszej świątyni z pewnością pomoże rozwijać nabożeństwo do Niego (naprawdę warto się z Nim zaprzyjaźnić!). Ponadto, w ten sposób włączamy się w obchody ogłoszonego przez Papieża Franciszka Roku Świętego Józefa. Dla nas to wielka radość, że św. Józef szczególnie będzie czuwał nad nami i o to Go prosimy.

 1. 15 sierpnia przypadnie 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi.

 2. Miłośników pieśni i piosenek patriotycznych zapraszamy na wspólne śpiewanie. W niedzielę 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, w Święto Wojska Polskiego, bezpośrednio po Mszy wieczornej, czyli ok. godz. 18:45, będziemy wspólnie z Rolniczą Band śpiewać znane utwory legionowe, żołnierskie i powstańcze. Teksty będą wyświetlone na ekranie. Dołóżmy starań by przyjść całymi rodzinami – pieśni patriotyczne to ważna część naszej kultury i warto przekazywać tradycję ich śpiewania młodszym pokoleniom!

 1. Za tydzień ofiary składane na tacę przeznaczone są na tzw. tacę gospodarczą.

 1. Podobnie jak w roku ubiegłym organizujemy zbiórkę przyborów szkolnych. Zeszyty, kredki, farby, mazaki, plecaki itp. możemy przynosić do kancelarii parafialnej bądź zakrystii. Wszystkie zgromadzone przybory przekażemy do naszej szkoły.

 1. Młodzież pragnąca przystąpić do sakramentu bierzmowania, jak również Rodzice, którzy chcą aby ich dziecko przystąpiło do I Komunii Świętej w naszej parafii zgodnie z zarządzeniem muszą złożyć do 30 września odpowiednią deklaracje. Deklaracje do pobrania w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 

 1. PIESZA PIELGRZYMKA ZIEMI ŁASKIEJ, wyrusza w dniach 21-26 sierpnia na Jasną Górę. Zapisy w kancelarii parafialnej łaskiej kolegiaty. Bliższe informacje na tablicy informacyjnej.

 1. Pozostających w domu proszę o modlitewne wsparcie tych, którzy z różnych stron Polski i Europy wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę, do naszego narodowego sanktuarium.

 

 1. W lipcu i sierpniu kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku tylko w godzinach popołudniowych od 16.00 do 17.30. Do południa będzie nieczynna.

 1. Wszystkim wyjeżdżającym w tym tygodniu na zasłużony wypoczynek życzymy szczęśliwej podróży i opieki Bożej. Zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie.

 1. Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii: w środę Wypominki za zmarłych o 17.30 a następnie nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w czwartki po Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 19.30 Pamiętajmy także, aby wstąpić na chwilę rozmowy z Jezusem czekającym na nas w tabernakulum, kiedy będziemy przechodzić obok kościoła.

 1. Otwarcie nowej księgi intencji mszalnych nastąpi w poniedziałek 23 sierpnia.

 1. W kaplicy Bożego Miłosierdzia jest skrzynka intencyjna do której można składać kartki z czytelnie wypisanymi intencjami na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nowenna jest odprawiana w każdą środę przed Mszą Świętą o godz. 18.00

 1. W czwartki zapraszamy na adoracje Najświętszego Sakramentu bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej do 19.30.

 1. Zwracajmy uwagę na zachowanie dwutygodniowego wyprzedzenia podawania intencji mszalnych. To pozwala na umieszczanie pełnego zasobu mszy świętych w gablotach przed kościołem. Zachęcamy do sprawdzania poprawności umieszczonych tam intencji, co zapobiegnie możliwym pomyłkom.

 

 1. Informacja na temat cmentarza: Powstały nowe księgi cmentarne dlatego zapraszam do kancelarii wszystkich, również te osoby, które mają opłacone groby, abyśmy mogli uzupełnić w nowych księgach. Zapraszam też na stronę internetową cmentarza. (W wyszukiwarce wpisujemy grobonet łask kolumna, adres: https://laskkolumna.grobonet.com)

 

 1. W sprawach cmentarnych ks. Proboszcz przyjmuje we wtorki w godzinach pracy kancelarii

 1. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym czasie pandemii czują się odpowiedzialni i dbają o materialne potrzeby Kościoła, wspierając bieżące funkcjonowanie i utrzymanie świątyni. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę oraz za wpłaty na konto parafialne. Niech dobry Bóg wynagradza waszą hojność swoim błogosławieństwem. Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza waszą hojność swoim błogosławieństwem.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Janina Śmieszkowicz, l. 77

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 

W tym tygodniu patronuje nam:

– w poniedziałek 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein, 1891-1942), dziewica i męczennica, patronka Europy, filozof;

– we wtorek 10 sierpnia – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik;

– w środę 11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, wzorem św. Franciszka żyła w ubóstwie, założycielka klarysek;

– w sobotę 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), prezbiter, franciszkanin, męczennik obozu Auschwitz-Birkenau.

 

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Modlitwa papieża Leona XIII

Święty Michale Archaniele!

Wspomagaj nas w walce,

a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.

Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,

a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,

mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.