Ogłoszenia parafialne, 3 Niedziela Adwentu, 17 grudnia 2023r.

3 Niedziela Adwentu

17 Grudnia 2023r.

 1. Dzisiaj taca gospodarcza

 1. Dzisiejsza ofiary do puszek przeznaczone są na Fundusz Obrony Życia im. Stanisławy Leszczyńskiej

 1. Dzisiaj nabożeństwo różańcowe o godz. 17.15, wcześniej o 16.45 spotkanie z Kołami Żywego Różańca

 1. Dzisiaj po każdej Mszy Świętej „Boże Nutki” będą rozprowadzały własnoręcznie wykonane stroiki, ozdoby choinkowe, pierniczki oraz sianko na wigilijny stół. Ofiary zebrane przy tej okazji zostaną przeznaczone na potrzeby Zespołu.

 1. „Radujcie się w Panu!” – słowa antyfony na wejście wskazują, że dzisiejsza niedziela to niedziela radości, że Pan już jest blisko, że już przychodzi, by nam udzielić swoich darów. Nawet kolor szat liturgicznych jest dzisiaj jakby jaśniejszy, weselszy, bo nie fioletowy, tylko różowy. Otwierajmy się na przychodzącego Pana, który pragnie towarzyszyć naszej codzienności. Niech w tym nam pomoże oczyszczenie naszych serc w spowiedzi świętej, do której przystąpić można każdego dnia przed i podczas Eucharystii.

 1. Dzisiaj o godz. 15:00 rozpoczniemy wigilię dla osób samotnych z naszej parafii, które wcześniej zgłosiły swój udział. Spotkanie przygotowują Rodziny stowarzyszone we wspólnocie rodzin Św. Rodziny z Nazaretu. Spotkanie przy wigilijnym stole w salce w dolnym kościele, wejście boczne od ul. Krasickiego.

 1. Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej (pozostał już zaledwie tydzień, albowiem tegoroczny Adwent jest najkrótszym z możliwych). Postarajmy się o ich piękny, chrześcijański obchód… W polskiej tradycji wyraża się to zwłaszcza przez dzielenie się opłatkiem w wigilię tej uroczystości.

 1. W przyszłą niedzielę wigilia Bożego Narodzenia ze szczególnie przeżywanym wieczorem: zacznijmy tę wieczorną celebrację w gronie rodziny wspólną modlitwą, wzajemnym pojednaniem, przełamaniem się opłatkiem i złożeniem serdecznych życzeń. A po niej przyjdźmy na Pasterkę na godz. 24.00. Msze Święte w dzień Narodzenia Pańskiego jak w każdą niedzielę.

 1. Kończy się okres Adwentu. W niedzielę Wigilia. Msze Święte jak w każdą niedzielę, nie będzie mszy św. o godz. 18:00. Spowiadamy codziennie, podczas wszystkich Mszy Świętych. Spowiedź w Wigilię Bożego Narodzenia będzie w czasie Mszy Świętej.

 1. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z niedzieli, 24 grudnia, na poniedziałek, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś spośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszą wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

 1. Wszystkich zapraszamy na Pasterkę o godz. 24:00.

 1. W poniedziałek, 25 grudniaUroczystość Narodzenia Pańskiego. Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego.

 1. We wtorek, 26 grudniaŚwięto św. Szczepana. Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego.

 1. W kolejną niedzielę ostatni dzień 2023 roku. Nabożeństwo na zakończenie Starego Roku zostanie odprawione o godz. 17:30a po nim Msza Święta.

 1. W zakrystii i kancelarii parafialnej można nabyć opłatki wigilijne.

 1. Wizytę duszpasterską czyli odwiedziny kolędowe Parafian rozpoczniemy w środę 27 grudnia według planu wywieszonego w gablotach. W gablotach umieszczony jest program całej kolędy. Może on jednak ulec zmianie np. ze względu na choroby lub inne nieprzewidziane sytuacje. Proszę też sprawdzić czy są zamieszczone wszystkie ulice, gdyby brakowało proszę o kontakt w kancelarii parafialnej.

 

 1. W I piątek 5 stycznia odwiedzimy chorych od g. 8.00

 1. Spotkanie opłatkowe dla ministrantów, Bożych Nutek, scholi młodzieżowej i dziecięcej w piątek 29 grudnia 2023r. o godz. 18.30

 1. Spotkanie opłatkowe dla Żywego Różańca, Wieczernika modlitw za kapłanów, Towarzystwa Przyjaciół WSD w Łodzi, uczestników katechezy dla dorosłych w sobotę 6 stycznia 2024 godz. 15.00,

 1. Spotkanie opłatkowe dla uczestników Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej w niedzielę 7 stycznia 2024r. o godz. 16.00

 1. Spotkanie opłatkowe dla chóru i zespołu Rolnicza Band …………..

 

 1. RORATY – Msze Święte o Matce Bożej w Adwencie, odprawiamy w dni powszednie codziennie o godz. 6:30. Natomiast następna Msza święta w Adwencie odprawiana o godz. 7.15.

 1. Duszpasterstwo Młodzieży Nazaretańskiej ma dla Młodych kilka propozycji na najbliższy czas, m.in. Sylwester w Ostrzeszowie, rekolekcje w Żdżarach, Ostrzeszowie, Wytycznie oraz studencka wyprawa w góry. Rekolekcje w Żdżarach wypadają w czasie naszych ferii, będzie organizowany wspólny wyjazd z Kolumny. Na inne wydarzenia można pojechać indywidualnie. Zapisy przez formularz dostępny na stronie Duszpasterstwa Młodzieży Nazaretańskiej, dokładne informacje u S. Claretty.

 1. W gablocie i na stronie internetowej parafii podany jest terminarz przygotowań do I Komunii Świętej oraz spotkań z rodzicami.

 1. Katechezy dla narzeczonych przygotowujących się do sakramentu małżeństwa odbywają się w naszej parafii we wszystkie soboty Wielkiego Postu.

 1. W dzień powszedni, wieczorem spowiadamy codziennie przed Mszą Świętą od godziny 17:40 do 17:55. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy Świętej wieczornej.

 1. I Komunia Święta w naszej parafii jestw III niedzielę maja a Rocznica w IV niedzielę maja.

 1. W każdy czwartek po Mszy Świętej wieczornej (ok. 18.40) do 19.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

 1. Przypominamy mieszkańcom, o obowiązku noszenia odblasków, po zmierzchu na nieoświetlonych drogach, oraz poza terenem zabudowanym, aby być widocznym dla kierowców. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

 1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę oraz za wpłaty na konto parafialne.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć: świece Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz kalendarze.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności:

+ Tadeusz Szpit, l. 85

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Orszak Trzech Króli ponownie przejdzie ulicą Piotrkowską. W Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) o godz. 11.00 kard. Grzegorz Ryś będzie sprawował Eucharystię w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Po Mszy św. z Placu Wolności wyruszy ulicą Piotrkowską radosny korowód kolędników. Na zakończenie, na placu katedralnym, czeka nas kolędowanie z zespołem „ENEJ”. Orszak związany jest z akcją charytatywną „Dar dla Nowonarodzonego”, jej celem jest zbudowanie placu zabaw dla dzieci z Domu Dziecka „Ochronka Bałucka”. Dary można przekazywać już teraz za pomocą strony internetowej Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz strony www.orszakwlodzi.pl(szczegóły na plakatach). Po orszaku Trzej Królowie przekażą zebrane dary potrzebującym dzieciom.

 2. Rekolekcje adwentowe dla Łodzi prowadzone przez kard. Grzegorza Rysia odbędą się w archikatedrze od 17 do 19 grudnia: niedziela – Msza św. z homilią, godz. 19.00, poniedziałek i wtorek – Msza św. z homilią i konferencją, godz. 18.00.

 3. Centrum Służby Rodzinie przypomina, że w III niedzielę Adwentu (17 grudnia) jest zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej.

 4. Wydział Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na spotkania opłatkowe poszczególnych grup:

 5. Duszpasterstwo Środowisk Twórczych: 7 I 2024 r. godz. 11.00, Teatr LOGOS w Łodzi, ul. M. Skłodowskiej-Curie 22.

 6. Duszpasterstwo Pracowników Nauki: 8 I 2024 r., o godz. 19.00, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14,

 7. Duszpasterstwo Nauczycieli oraz Wydział Katechetyczny:

12 I 2024 r., godz. 16.00,   Szkoła Podstawowa Nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim,
ul. Próchnika 8/10,

20 I 2024 r., godz. 10.00,   Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14,

 1. W dniach od 9 do 15 marca 2024 roku naszą archidiecezję nawiedzą relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów. Relikwie będą w parafii:

 • katedralnej i Zesłania Ducha Świętego w Łodzi,

 • św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu,

 • Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach,

 • Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie,

 • MB Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim,

 • św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim.

Módlmy się za naszą parafię:

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.