Ogłoszenia parafialne, 6 Niedziela Zwykła, 11 lutego 2024r.

6      Niedziela Zwykła

11 Lutego 2024r.

 1. Dzisiaj, przypada Światowy Dzień Chorego. W naszym kościele Mszę Świętą z udzieleniem sakramentu chorych będziemy sprawowali o godz. 12.00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni.Po Mszy Świętej zapraszamy do Sali dolnego kościoła na poczęstunek. Bardzo proszę, aby każdy kto będzie przystępował do sakramentu chorych miał ze sobą karteczkę z wypisanymi: imię i nazwisko, wiek oraz adres zamieszkania.

 1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu…

 1. We wtorek katecheza dla dorosłych, po Mszy Świętej wieczornej, w Sali dolnego kościoła

 1. W najbliższą środę, 14 lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem.

 1. W środę Popielec, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze Święte w Środę Popielcową o godz. 6:30; 7:00, 9:00 i 18:00. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani sąwierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach. Wypominki za zmarłych oraz Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy jak w każdą środę.

 1. W Środę Popielcową rozpoczyna się kolejna edycja akcji Jałmużna Wielkopostna – w kruchtach kościoła zostały wyłożone skarbonki Jałmużny Wielkopostnej. Zebrane z nich fundusze pomogą przygotować święta Wielkiej Nocy dla osób chorych i najbardziej potrzebujących z naszej parafii.A we wszystkich kościołach Archidiecezji Łódzkiej dzisiaj i w Środę Popielcową, zbiórka ofiar do puszek na wsparcie charytatywnych dzieł Caritas AŁ.

 1. W środę popielcową spotkanie synodalne o godz. 19.00 w Sali dolnego kościoła dla wszystkich chętnych do dyskusji na temat kształtu naszej parafii

 1. W środę rozpoczynamy także dni modlitwy o ducha pokuty. Prośmy w osobistej modlitwie o błogosławione owoce wielkopostnej przemiany w naszym życiu osobistym, rodzinnym, parafialnym i narodowym.

 

 1. W Wielkim Poście zapraszamy na:

 2. w piątki na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 7.30 rano oraz o 17:15 z zaproszeniem dzieci i o 19.00 ze szczególnym zaproszeniem młodzieży.

 3. a w niedziele na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15.

 1. Od 2018 roku sobota przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest Dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

 2. W piątek adoracja dla mężczyzn od 20.00 do 21.00

 

 1. W sobotę 17 lutego 2024r. o godz. 16:30 w sali w dolnym kościele (wejście od ul. Krasickiego) rozpoczniemy w naszej parafii katechezę przedmałżeńską. Wszystkich, którzy zamierzają w tym roku zawrzeć sakrament małżeństwa a nie ukończyli jeszcze nauk przedmałżeńskich zapraszamy.

 

 1. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

 

 1. W przyszłą niedzielę Siostry nazaretanki wraz ze Stowarzyszeniem Najświętszej Rodziny zapraszają wszystkich chętnych na Eucharystię, konferencję oraz agapę na godz.14:20 do naszego kościoła.

 1. Informacja dla Rodziców dzieci pierwszokomunijnych:

 2. 18 lutego o godz. 10.30 poświęcenie świec

 3. Spotkanie dla rodziców odbędzie się w III wtorek miesiąca 20 lutego o godz. 18.45.

 1. Przypominamy mieszkańcom, o obowiązku noszenia odblasków, po zmierzchu na nieoświetlonych drogach, oraz poza terenem zabudowanym, aby być widocznym dla kierowców. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

 1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę oraz za wpłaty na konto bankowe parafialne. (Nr konta parafialnego PKO BP, oddział w w Łasku: 52 1020 3437 0000 1802 0065 5415). Ofiary na okna: zł.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności:

+ ks. Janusz Sender, l. 82

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny zaprasza na kolejną edycję kursu przedmałżeńskiego, który rozpocznie się 26 lutego i obejmie 15 spotkań on-line oraz stacjonarny dzień skupienia. Informacje i zapisy na stronie https://domalzenstwa.pl/

 2. Wzorem lat ubiegłych, zachęcamy do pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Każdego dnia, od środy popielcowej, Księża Biskupi będą odprawiali Msze św. w różnych kościołach naszego miasta. Plan znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji.

 3. Duszpasterstwo „Manufaktura Serc” prowadzone przez Siostry Honoratki, a także Ojcowie Redemptoryści oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zapraszają na wieczorne Drogi Krzyżowe ulicami miasta – Łodzi pod nazwą: „7 days (road) – 7 dni stworzenia”. Od 14 lutego w każdą środę Wielkiego Postu będziemy rozważać 7 dni stworzenia świata. Więcej informacji na plakacie i stronie internetowej Duszpasterstwa „Manufaktura Serc”.

 4. Wielki Post to czas wyjścia na pustynię, aby odnaleźć źródło życia. Zapraszamy na spotkanie ze Słowem Bożym, w kluczu lectio divina, które odbędzie się 23 marca (sobota) w godz. 9.00-17.00 w par. pw. MB Wspomożenia Wiernych w Łodzi (ul. Wodna 34). Wprowadzenie do modlitwy Słowem poprowadzi ks. Marcin Pietrzyk, a Eucharystii przewodniczył będzie kard. Grzegorz Ryś. Zgłoszenie uczestnictwa należy kierować do Agnieszki i dn. Sebastiana Piątkowskich – 668 276 517 lub pustyniadlalodzi@gmail.com.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W środę, 14 lutego – św. św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, których również śmiało możemy traktować jako ojców tamtejszej kultury i piśmiennictwa.

Również w środę, 14 lutego – św. Walenty, patron zakochanych.

Módlmy się za naszą parafię:

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.