Ogłoszenia parafialne, 23 Niedziela Zwykła, 10 września 2023r.

23 Niedziela Zwykła

10 Września 2023r.

 1. Dzisiaj na Mszy Świętej o godz.10.30 odbędzie się Poświęcenie tornistrów dla pierwszoklasistów.

 1. W każdą drugą niedzielę miesiąca, czyli już dzisiaj, na nowo w naszej parafii będą dodatkowe Msze Święte o godz. 14.20, które organizuje Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny z Nazaretu działające przy siostrach nazaretankach w naszej parafii.

 1. Dzisiaj rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Nasze modlitwy w intencji dzieci, młodzież i wychowawców będą trwały codziennie przez cały tydzień, do przyszłej niedzieli włącznie.

 1. We wtorek, 12 września, w liturgii wspominamy Najświętsze Imię Maryi. Wspomnienie to ma bardzo wyraźny polski akcent, bo ustanowił je papieża Innocentego XI jako dziękczynienie za ocalenie chrześcijańskiej Europy przed nawałą turecką w 1683 roku, do czego przyczynił się król Jan III Sobieski.

 1. We wtorek po Mszy Świętej wieczornej katecheza dla dorosłych w sali dolnego kościoła (wejście od ul. Krasickiego)

 1. W środę nabożeństwo fatimskie z procesją rozpocznie się bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej modlitwą różańcową.

 1. W czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie! Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją Paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża.

 1. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (najbliższy piątek) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. Stąd wzywamy Ją jako Współodkupicielkę. Co w niczym nie umniejsza dzieła Jezusa Chrystusa, ale zwraca uwagę na wkład, udział Maryi w misterium odkupienia. Wszyscy, a zwłaszcza chorzy i cierpiący, uczmy się od Niej łączyć własne cierpienia z cierpieniami Chrystusa. Wtedy mają one wielki sens i są nieocenionym skarbem wielkiej modlitwy całego Kościoła.

 1. W piątek adoracja dla mężczyzn od godz. 20.00 do 21.00, wcześniej o 19.45 męski różaniec.

 1. W przyszłą niedzielę, 17 września, przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jednocześnie będziemy obchodzili kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

 1. W przyszłą niedzielę spotkanie z Kołami Żywego Różańca o g. 16.45 a następnie nabożeństwo różańcowe o 17.15.

 1. W niedzielę 17 września o godz. 19.00 w naszej parafii odbędzie się Uwielbienie Boga w obecności Bł. Sióstr Nazaretanek z Nowogródka, Męczennic II Wojny Światowej. Modlitwa ta będzie wraz z zespołami naszej parafii i zespołem instrumentalnym.

 1. Spotkanie z rodzicami dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędzie się, we wtorek 26 września 2023r. o godz. 18.45 w kościele.

 1. Do służby przy ołtarzu zapraszamy chłopców po Pierwszej Komunii Świętej, aby w grupie kandydatów przygotowywali się do obowiązków ministrantów. Zainteresowanych, najlepiej z rodzicami, zapraszamy do zakrystii po niedzielnych Mszach Świętych. Zapisy u ks. Wojciecha – opiekuna liturgicznej służby ołtarza.

 1. Zapraszamy chętnych i zdolnych parafian do współtworzenia naszych muzycznych zespołów parafialnych! Każdy w każdym wieku znajdzie coś dla siebie! Wszystkie dzieci pragnące śpiewać (już od 4 roku życia) zapraszamy w każdy piątek o godz. 16.30 do naszego kościoła na próbę śpiewu. Młodzieżzapraszamy do młodzieżowego zespołu. A wszystkich dorosłych do zespołu Rolnicza Band i do chóru parafialnego. Chór parafialny ma swoje próby w każdą środę o godz. 19.00 w naszym kościele. Serdecznie zapraszamy!

 1. Młodzież pragnąca przystąpić do sakramentu bierzmowania, jak również Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko przystąpiło do I Komunii Świętej w naszej parafii muszą złożyć do 30 września odpowiednią deklaracje. Deklaracje do pobrania w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 1. Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii: w środę Wypominki za zmarłych o 17.30 a następnie nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w czwartki po Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 19.30 Pamiętajmy także, aby wstąpić na chwilę rozmowy z Jezusem czekającym na nas w tabernakulum, kiedy będziemy przechodzić obok kościoła.

 1. W kaplicy Bożego Miłosierdzia jest skrzynka intencyjna do której można składać kartki z czytelnie wypisanymi intencjami na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nowenna jest odprawiana w każdą środę przed Mszą Świętą o godz. 18.00

 1. W dzień powszedni, wieczorem spowiadamy codziennie przed Mszą Świętą od godziny 17:40 do 17:55. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy Świętej wieczornej.

 1. Zwyczajem tej parafii jest, że I Komunia Święta odbywa się zawsze w Zesłanie Ducha Świętego (który jest zmiennym terminem), Rocznica natomiast tydzień później. Od roku 2024nastąpi zmiana, I Komunia Święta będzie w stałym terminie zawsze w III niedzielę maja a Rocznica w IV niedzielę maja.

 1. W każdy czwartek po Mszy Świętej wieczornej (ok. 18.40) do 19.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

 1. W przyszłą niedzielę taca gospodarcza a ofiary składane do puszek przeznaczone są na Stolicę Apostolską.

 1. Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę oraz za wpłaty na konto parafialne. Niech dobry Bóg wynagradza waszą hojność swoim błogosławieństwem.

 1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.

 1. W kruchtach kościoła można nabyć prasę katolicką.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej na każdy dzień.

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Marian Kardas, l. 75; Wacława Zastróżna, l. 82. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Zapraszamy na inaugurację „Synodów” Parafialnych, która odbędzie się 16 września br.

  w archikatedrze łódzkiej o godz. 12.00. Zapraszamy zwłaszcza Księży Proboszczów

  z delegacją przynajmniej trzech przedstawicieli Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Każda delegacja otrzyma świecę, która podczas obrad synodalnych w parafiach będzie symbolizowała obecność Ducha Świętego oraz jedność całej diecezji. Inauguracja „Synodu” Parafialnego w parafii, z uroczystym zapaleniem świecy, odbędzie się

  w niedzielę 17 września.

 2. XII Wojewódzkie Święto Pszczoły, czyli pszczelarskie dożynki, odbędą się 17 września

  w parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). O godz. 10.00 Msza św., a po niej wykłady i kiermasz produktów pszczelich.

 3. Instytut Teologiczny w Łodzi ponawia informację o rekrutacji na studia niestacjonarne:

 • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;

 • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry);

Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).

 1. Duszpasterstwo i Strefa Wsparcia osób w kryzysie samobójczym oraz rodzin doświadczających żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby Papageno Team zaprasza na Eucharystię sprawowaną w intencji osób, które odebrały sobie życie.

  Msza św. celebrowana będzie w niedzielę 10 września o godz. 18.00 w parafii pw.

  Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). Zachęcamy również do włączenia się

  w Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Zapraszamy do zainteresowania się tygodniem wiedzy dotyczącej problemu samobójstw. Bliższe informacje dostępne są na stronie internetowej www.archidiecezja.lodz.pl

 

Módlmy się za naszą parafię:

Święty Michale Archaniele, Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

W tym tygodniu patronują nam:

Środa, 13 września – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktora Kościoła, zasłynął jako wielki obrońca czystości wiary i moralności, kaznodzieja i pisarz, obrońca ubogich.

Sobota, 16 września – św. św. Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku.